Jak mít kuchyňský dřez čistý a stále jako nový? Spolehněte se na sůl, citron, sodu či ocet

dřez

Kdo by nechtěl mít kuchyňský dřez čistý a bez nepříjemně zanešeného či ucpaného odpadu? Jak a čím toho docílit, aniž byste na to potřebovali pomoc instalatéra? Zázraky dokáže obyčejná kuchyňská sůl. Pomoc nabízí však i další doma dostupné ingredience.

Mít krásně čistý dřez, aniž by byl ucpaný, nepříjemně zanešený lze i bez pomoci instalatéra. Poradíme vám, jak na to.

Základ je prevence, péče a sítko

Čistý dřez je základem pro každodenní chod v kuchyni. Však ho používáme nejen pro umytí špinavého nádobí, ale také potravin. Je třeba ho udržovat v čistotě. Rovněž tak je nezbytné věnovat péči o odpad. Díky tomu nebudete muset utrácet za služby instalatéra, jakožto nákupy chemických přípravků v obchodě. Skvělým pomocníkem v rámci prevence je sítko. Díky němu můžete minimalizovat riziko ucpání odpadu. I při používání sítka platí, že je třeba se vyhnout vylévání tuků do dřezu a odpad je třeba pravidelně proplachovat teplou vodou.

Zázrak dokáže obyčejná kuchyňská sůl

K čištění dřezu vám dokonale poslouží obyčejná kuchyňská sůl. Rozpustí mnohé usazeniny, ale má i skvělé odmašťující účinky. Nejdříve propláchněte odpad horkou vodou, poté do něj nasypte několik polévkových lžic soli. Nechte působit alespoň hodinu. Na závěr odpad zalijte čistou horkou vodou. Sůl pohltí špínu, mastnotu a zároveň odpad i vydezinfikuje.

sůl

Foto: Pixabay

Účinná jedlá soda s octem

Jak postupovat? Odpad propláchněte horkou vodou, pak do něj nasypte 200 g jedlé sody a nechte působit 5 až 10 minut. Poté ještě nalijte do odpadu 100 ml octa a nechte působit cca 30 minut. Dojde k chemické reakci, která efektivně rozpustí všechny nečistoty a usazené mastnoty. Na samotný závěr ještě použijte 1 l horké vody k prolití dřezu.

Pomůže prášek do pečiva i šťáva z citronu

Pokud nemáte doma jedlou sodu, tak místo ní použijte prášek do pečiva. Postup je obdobný. Jen místo 200 g jedlé sody použijte 2 sáčky prášku do pečiva. Špíny ve dřezu se zbavíte pomocí citronové šťávy. Postačí vám k tomu šťáva z 1 citronu.

Zdroj: prozeny.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay