Další z řady škůdců: listokaz zahradní

listokaz

Jakmile spatříte na zahradě tento nevítaný hmyz, je čas rázně zakročit. Vaše zahrada může být ohrožená. Cizopasit totiž dokáže nejen na listech a květech, ale i kořenech rostlin. Sežrat může prakticky celou jarní nebo letní úrodu. Zatočte s ním dřív, než bude úplně pozdě.

Poznej listokaza

Zelenomodrých brouků s červenými krovkami můžete s příchodem teplejšího období vídat na svých zahradách opravdu hodně. Nejedná se o žádné mírumilovné stvoření, jenž by vám chtělo zdobit vaši zahrádku. Vyžeňte je pryč. Během dubna až července jich bude nemalé množství, připravte se na jejich návštěvu zavčasu.

listokaz

Foto: Pixabay

Larvy obsypou zpravidla ovocné stromy, ale někdy také voňavé růže. Cizopasí nejraději na hrušních, třešních nebo jabloních. S listy i plody může být během jejich nájezdu rázný konec. Tento brouk svými kusadly vykusuje listy i plody stromů.

Pokud máte na zahradě nějaké nízké keře, podívejte se po broucích i tam. Ostružiny patří k jejich největším pochoutkám. Neodmítnou ani lísku nebo vinnou révu. Larvy zvané ponravy žijí často také na kořenech obilnin, jetele a někdy také různých travin. Vajíčka těchto predátorů najdete nejčastěji v půdě, samička jich tu naklade během chvíle i stovky. Netrvá to potom příliš dlouho, než se z nich vylíhnou dospělí jedinci.

Jak na boj s listokazem

Na hubení brouků je možné použít různé insekticidy, ty však nemusí vyhubení brouků zcela zajistit. Do cesty nastražte raději parazitická háďátka. Ty mohou během krátké chvíle zničit larvy těchto zákeřných brouků. Neváhejte je nasadit hned, jakmile je objevíte. Pokud jich uvidíte jen málo, pomůže někdy i trpělivost. Sbírejte brouky ručně. Jakmile je spatříte, snažte se je rychle odchytit. Jedině tak můžete vaši zahradu dobře ochránit.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/listokaz-zahradni/

https://www.receptyprimanapadu.cz/atlas/skudci-na-rostlinach/listokaz-zahradni/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.