01_zaclona

Jak měřit okno před nákupem záclon

Záclony mají moc proměnit pokoj, který bez nich působí syrově a nekompletně, v útulné a teplé místečko. Ačkoliv ale záclony patří k nejběžnějším věcem a chybí v málokteré domácnosti, v tom jak je správně vybírat panují u mnoha lidí stále nejasnosti. Vzhledem k tomu, že záclona nevisí v okně rovně ale je nařasená, nejeden člověk přemýšlí o tom, jak se záclona vlastně vyměřuje. Jak tedy na zaměření okna před nákupem záclon?

Typy záclon

Před podrobnějším popisem je na místě ujasnit si, že záclonu lze nakupovat dvěma způsoby. Jednak jako kusové, tj. záclona má pevně dané rozměry, a metrážové, které mají pevný jeden rozměr – šířku – a délku si určuje zákazník sám. V prvním případě tedy rozměry záclony posuzujeme vůči těm naměřeným způsobem vyhovuje/nevyhovuje. V případě druhém nám zaměření slouží k tomu, abychom si přesně určili, jaké rozměry si necháme zastřihnout.

02_zaclona

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Výška záclony

Prvním z důležitých parametrů je výška záclony. Ještě před měřením je potřeba ujasnit si, zda má záclona sahat pouze po parapet, anebo chcete aby dosahovala až téměř k zemi. Poté je samozřejmě potřeba tuto výšku změřit. Není to nic těžkého, jen je třeba mít na paměti, že záclona bude viset z konzole umístěné kousek nad horním okrajem okna. S tímto prostorem navíc je proto nutné při měření počítat.

Šířka záclony

Šířka záclony je tím, co při měření působí největší problémy. Předně platí obecně to, že záclona by měla na bocích okna jeho okraje přesahovat cca o 10 cm na každé straně. Pokud by tomu tak nebylo, okno bude opticky vypadat mnohem menší a celá kompozice bude působit nepřirozeně. Poté přichází na řadu ono slavné řasení. Zavedené pravidlo praví, že záclona by měla mít ve skutečnosti dvojnásobnou délku oproti té, kterou si naměříte. Pokud má však záclona výrazné a bohaté vzorování, lze na délce něco málo ubrat, u nevzorovaných záclon se nebojte naopak trochu přidat. Základem, ze kterého budete vycházet, je však vždy onen dvojnásobek naměřené délky a odchylovat od něj o více než nějakých 10-15 % byste se zkrátka neměli. U stříhaných záclon připočítejte ještě 5 cm pro začištění třepení.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *