Izolace

Jak eliminovat hluk s okolí?

Nejčastějšími rušivými elementy našeho obydlí je hluk z vedlejšího bytu či domu a hluk z dopravy. Nadměrný hluk zasáhne až necelou polovinu obyvatelstva Evropské Unie. A jelikož náš sluch je ve střehu 24 hodin denně, narušují hlučné elementy náš spánek a klid více, než  bychom snesli. Jak tedy hluk eliminovat?

Hlukové limity

Akustická úroveň stropu nebo podlahy se dá změřit na základě dvou parametrů a to vzduchové a kročejové neprůzvučnosti.  Výsledek měření pak dostanete v decibelech. Ve chvíli, kdy slyšíte jaký seriál si pouští sousedé nad vámi nebo přesně víte co si spolu vykládají, měli byste se ptát na výšku vzduchové neprůzvučnosti stropů v daném domě. V České republice by tato hodnota měla být 53 dB. Na toto hlukové minimu se u dnešních novostaveb myslí již při projektování a u starších domů je to poněkud obtížněji dodržuje. Na druhou stranu zvýšení vzduchové neprůzvučnosti můžeme docílit instalací zvukové izolace nebo také akustické izolace, konkrétně akustického podhledu s minerální vlnou. Tloušťka této izolace je od 4 do 8 cm a zvýšení vzduchové neprůzvučnosti o 12 dB.

Izolace

Zvuky od dupání, klepání  nebo například nárazy předmětů na zem jako je třeba beton, nebude akustický podhled s minerální vlnou fungovat. V tomto případě se totiž jedná o kročejovou neprůzvučnost. Tento případ si vyžaduje jiné řešení a to využití plovoucí podlahy s akustickou podložkou o tloušťce 2- 4 cm. Plovoucí podlahy máme těžké a lehké. U lehkých plovoucích podlah je kročejová podložka doplněna o roznášecí desky. Ve výsledku je však podlaha celkem vysoká a při rekonstrukcích se musí někdy předělat i dveře. U novostaveb se také někdy kombinuje zvuková a tepelná izolace do podlahy.

Jaký materiál izolace zvolit

Pokud se rozhodneme pro zvukovou izolaci a začneme s rekonstrukcí, musíme ještě zvolit vhodný materiál izolace. Mezi nejvhodnější materiál patří tvrzené čedičové a skelné vlny nebo také elastifikovaný pěnový polystyren. Při správné aplikaci dosáhneme maximálního stlačení desek až o 2-5 mm. Měla by se však vždy hledat rovnováhu mezi akustickou/zvukovou schopností a pevností desek.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *