Jak efektivně zlikvidovat vodní kámen? Jednoduše domácími metodami

Water tap

Vodní kámen v hrnci, uvnitř pračky nebo myčky nebo na kohoutcích u dřezů a umyvadel. Vypadá odpudivě a vyžaduje obvyklé čištění. Čištění sprchového koutu a koupelnové sanitární keramiky je jistě velkou starostí. Poradíme vám, jak na to.

Ekologické čisticí prostředky

Ve vitríně je řada chemických čistících prostředků s měnící se životaschopností. Máte možnost najít si svou oblíbenou značku nebo vsadit na levné a naprosto běžné odstraňovače vodního kamene. Řada z nich se běžně nachází ve vaší lednici nebo umývárně. Jakmile uvidíte nepříjemný film vodního kamene na vstupu do sprchy, sáhněte po obyčejné bramboře. Brambora odsaje částečky vápníku a uhličitanu, které se nacházejí v tvrdé vodě.

Rozřízněte syrovou bramboru na polovinu a vchod do zástěny zcela potřete bramborou. Brambora vypouští škrob, který vytlačuje vodní kámen a dodává povrchu impregnační povlak. Po vyčištění vstupní otvor omyjte vlažnou vodou, uvidíte, že kuličky vody okamžitě stečou.

I citrón dobře poslouží

Rozkrojte citron na polovinu a využijte ho k čištění sprchových zástěn nebo kohoutků. V případě, že chcete ošetřit větší zóny, osprchujte je přípravkem z bílého octa a vody. Citron je vrcholným čisticím prostředkem na znečištěné kuchyňské dřezy a dokáže rozjasnit bílé povrchy. Vodovodní baterie by se měly čistit zředěnou citronovou šťávou. Na odolné skvrny si připravte zábal z gázy nebo kuchyňských utěrek. Aplikujte přípravek s citronovou šťávou a nechejte působit několik hodin.

Citrón
Foto: Pixabay

Ucpaná sítka baterií

Vodovodní baterie jsou vybaveny sítky, které šetří vodu. Jakmile se ucpou, voda stříká do stran a zanáší zrcadlo a umyvadlo. Sítka na bateriích často čistěte. Pro začátek je nezbytné vytáhnout hlavici pomocí kroutícího momentu a sítko zcela propláchnout. Poté jej na několik hodin ponořte do roztoku vody a octa.

Nová koupelna

Toaleta může být místnost, která je ohrožena příliš velkým množstvím vlhkosti. Pomoc s tím nabídne miska se solí postavená na polici. Pokud ji budete pravidelně měnit, udrží nadměrnou vlhkost. Použijte také speciální vonné soli.

Zdroje info: ireceptar.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay, Unsplash