Jak dosáhnout bujně kvetoucích hortenzií při pěstování v nádobě

Hortenzie jsou nádherné rostliny typické svým velkým květenstvím. Díky tomu jsou nádhernou dekorací na zahradách, kde se s oblibou pěstují volně vysazené do půdy. Při dodržení několika základních pravidel však můžete hortenzie úspěšně pěstovat i v nádobách, kde poslouží jako dekorace u domu či na balkonu a terase.

Dostatečně velká nádoba a kvalitní substrát

Aby mohlo pěstování hortenzie v nádobě dobře fungovat, musíte vybrat dostatečně velký květináč. Ten by měl mít objem minimálně kolem 10 litrů. V dnešní době je navíc možné pořídit praktické samozavlažovací květináče, kde se nemusíte tolik starat o pravidelnou zálivku, ale postačí doplnění vody do spodní zásobní nádoby. Hortenzie jsou totiž na vodu poměrně náročné a potřebují dostatek závlahy, ale na druhou stranu ne úplné přemokření. Substrát vyberte dostatečně kvalitní s podílem rašeliny, humusu a trochou písku.

Výběr správné odrůdy

Všechny hortenzie se bohužel nehodí pro pěstování v nádobách. Z toho důvodu je důležité zvolit takové odrůdy, které jsou k tomu určené. V zahradnictvích s tím však počítají, takže na štítku většinou najdete i informaci o tom, zda se jedná právě o hortenzii do nádoby. Taková odrůda si totiž vystačí s menším prostorem a nemá tolik bujný růst.

Hnojivo a pravidelná zálivka

Aby mohla hortenzie dobře prospívat a krásně kvést, bude potřebovat dostatečnou péči v podobě pravidelné zálivky. Používejte ideálně dešťovou vodu. Pro zbarvení květů je naprosto klíčové hnojivo. Pokud chcete modré hortenzie, musíte jim jednou za čas doplnit do půdy speciální hnojivo s obsahem hliníku, který je zodpovědný za modré zbarvení květů. Pokud však zvolíte zásadité hnojivo nebo zálivku tvrdou vodou, změní se barva květů na fialovou až růžovou. Výjimkou jsou bílé hortenzie, u kterých barva květů zůstává bez ohledu na zálivku.

Foto: Pixabay

Správné stanoviště pro pěstování

Hortenzie mají rády světlo, ale nevyhovuje jim silný úpal. Ideální je tak stanoviště v mírném polostínu či takové, kam svítí například pouze dopolední slunce. Výhodou pěstování v nádobě je to, že pokud uvidíte, že se rostlině vybrané místo nelíbí, jednoduše ji přestěhujete jinam.

Zdroj: https://clankyobydleni.cz/jak-pestovat-hortenzie-v-nadobach/  

Náhledové foto: Pixabay