Jak doma vyčistit obrazy

Obrázek

Prach je velkým nepřítelem veškerých věcí, které máme v interiéru. Ač se to možná chvílemi nezdá, neustále se víří a usazuje, takže si můžete být jistí tím, že mnohé věci pokryje, potažmo poškodí. Patří mezi ně bezesporu také obrazy. Je přitom úplně jedno, jestli se jedná o díla slavných mistrů, nebo obrazyobrazy od lokálních umělců. V každém případě se musí vyčistit. Učinit tak můžete hned několika jednoduchými triky. Jakými? To vám prozradíme v následujících řádcích. Možností je hned několik.

Cibule dokáže divy

Velmi známým přírodním prostředkem, který se vyplatí vyzkoušet, je bezesporu cibule. Staré rady hovoří o tom, že na poloviny překrojená cibule dokáže doslova divy. Obraz by měly vyčistit naprosto skvěle. Prostě si vezmete polovinu cibule a budete jednoduchými pohyby stírat obraz proužek po proužku. Ve finále by měla být olejomalba jako nová. Před touto technikou se ale není od věci poradit třeba se starožitníkem nebo restaurátorem obrazů, kteří problematice rozumějí. 
Obrázek

Foto: Radek Štěpán

Mnohdy postačí obyčejná prachovka

Přesně tak. Použít se dá také nějaký jemný kartáček, případně štětec. Fakticky nemusí být zapotřebí ani žádných chemických prostředků, jež by mohly obrazu spíše uškodit. Pozor i na mýdlo či vodu. Čisticí prostředky vždy alespoň v minimu na obrazu ulpí, takže si můžete být jistí tím, že časem natáhnou vlhkost a poškodí jej.

Voda na kresbu nepatří

Pokud chcete vyčistit kresbu, zapomeňte na používání vody. Ta by ji rozpustila. Optimální je proto použít pouze prachovku. Kresby by se ostatně před prachem a nečistotami měly chránit pomocí skla, které obraz zakryje. Podobně bychom měli ochránit také plakáty, grafiky nebo fotografie.

Lidová finta s kuličkou chleba

Stačí si vzít kousek střídy chleba a uhnětat kuličku. Poté se s ní přejíždí po zašlých místech a obraz dostává úplně jiný rozměr. Pozor jen na to, aby na něm neulpěly zbytky těsta, které by opět přitahovaly nechtěnou vlhkost. Sejmou se ideálně štětečkem s balónkem, kterým se běžně čistí optika.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.