Jak čistit hliníkové nádobí

Hliník

Hliníkové nádobí je v dnešní době spíše dávnou vzpomínkou na doby minulé. Někdo má ale takové nádobí rád a má ho jako vzpomínku či památku na své rodiče a prarodiče. Je to nostalgie, která velí zachovat jej a pečovat o takové kousky nádobí s láskou a opatrností. Hliníkové nádobí má ale svá specifika, jedním z nich je čištění. Jak konkrétně tedy na čištění hliníkového nádobí?

Hliník odolností nevyniká

Hliník je náchylný na tvorbu škrábanců. Proto ho při mytí nikdy nedrhněte drátěnkou. Hliníkové nádobí by se mohlo snadno poškrábat a místo krásného, téměř stříbrného povrchu, by se vám mohlo přeměnit v černé nádobí plné škrábanců.

V případě, že máte na hliníkovém nádobí nejrůznější usazeniny a připečeniny, je především třeba zachovat chladnou hlavu. A nesahat zbrkle po drátěnce nebo se je pokoušet rýpat nožem. Stejně tak nedávejte hliník do myčky, není to pro něj příliš vhodné. Na nečistoty tohoto typu je třeba vzít jemný tekutý čistící písek a pokusit se nečistoty šetrně odstranit. Co ale dělat s tmavými mapami a celkově zašlým hliníkovým nádobím?

Hliník

Foto: Pixabay

Způsoby čištění hliníku

Jak již bylo řečeno, hliníkové nádobí nikdy nemyjte v myčce, ani na jeho čištění nepoužívejte hrubou stranu mycí houbičky. Povrch hliníkového nádobí je potřeba udržovat šetrně. Zašlé hrnce je nejlepší naložit do předem připraveného nálevu, který si připravíte z horké vody, octa a citronové šťávy. Tyto tři ingredience dokážou s mapami na vašich hliníkových hrncích doslova divy.

Alternativou je použití popelu z cigaret. Ten má totiž poněkud překvapivě dobrou leštící schopnost a zašlý povrch z vašich hrnců dokáže znovu proměnit v krásné nádobí Použití je snadné: krouživými pohyby vyčistíte nevzhledné mapy.

Další možnost potom představuje trojkombinace čpavku, jedlé sody a křídy. Z těchto ingrediencí si vytvořte kašičku, se kterou potom budete hadříkem a krouživými pohyby nádobí čistit.

Zdroj informací: https://www.bydlimekvalitne.cz/jak-vycistit-hlinik-pomuze-ocet-i-popel-do-mycky-ho-ale-nedavejte

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.