Jak chránit zahradu před poničením divokou zvěří

Zvěř

Během zimy, kdy teploty padají, hustě padá sníh a rostliny odpočívají, je pro zvěř hledání potravy poměrně obtížné. Proto divoká zvěř často zavítá i místa přiléhající k obydleným domům a na zahrady, kam by se jinak vůbec neodvážila. Lákají je tam především mladé výhonky, které jsou pro ně velkou pochoutkou. Majitelům zahrad se to ale příliš líbit nemusí.

Jaké problémy zvěř působí a jak jim přecházet

Divoká zvířata, jakkoliv s nimi v zimě možná sympatizujeme, mohou zahradu opravdu poničit, a to až do té míry, že se nám potom na jaře nemusí podařit dostat jí do takového stavy, jaký bychom očekávali. Narušené lýko stromů způsobí jejich vysychání a pokud je rozsáhlejší, později dochází i k jejich úhynu.

pletivo

Foto: Pixabay

Ochrana zahrady nejen v zimě

Zahradu je (nejen) v období zimy potřeba chránit před velkou zvěří, která by mohla udělat pěknou paseku. Ochrana přitom nemusí být příliš sofistikovaná. Stromy postačí obehnat dostatečně silným pletivem. Je však třeba jej dobře upevnit v zemi. Zvěř se totiž mnohdy umí až překvapivě dobře podhrabat.

Zahradu jako takovou také zajistěte dobrým oplocením a zkontrolujte skuliny, kterými by se se mohla zvěř dostat dovnitř. Ale pozor, za součást zahrady je třeba považovat i živý plot. Například srnky živé ploty velice lákají a okusují je do chvíle až jsou úplně poničené. Chutnají jim přitom i túje, ze kterých se většina živých stromů sází. Živé ploty je proto potřeba nastříkat chemickým postřikem, který zvěř odláká. Do hustého keře můžete vespod vložit i zvukové plašítko proti kunám či liškám.

Důležité je také zbavit zahradu před zimou spadaných kusů ovoce, které zvěř lákají. Zvířata si velice dobře fixují místa, kde nachází potravu. Pokud v jejím hledání uspějí, vrací se zpět opakovaně. Pomoci může i nastavení zvonkohry, která s trochou štěstí vyplaší zvěř natolik, že se nebudou chtít vracet.

Zdroj informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-ochranit-zahradu-pred-lesni-zveri-20211124.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.