Okno

Jak bojovat s orosením oken

Jeden z faktorů, který zásadně ovlivňuje vznik plísně v domech – kondenzát vody na okně. Orosená okna vznikají, když se teplý a vlhký vzduch střetává s chladnou plochou. Jak se proti tomu bránit? Většinou za to nemůže kvalita oken, ale naopak jejich špatné používání. Pojďme se tedy podívat na to, jak s tímto problémem bojovat.

Zásadní je problém odhalit

Orosení na vnější straně oken není nic špatného, naopak to ukazuje na dobrou funkci oken. Když se rosení ukáže v meziskelních prostorech, je většinou na vině to, že prostor není hermeticky uzavřen a vzniká do něj vzduch. Pokud je to případ právě vašich oken, určitě najděte prasklinu ve skle nebo identifikujte špatné spoje. Pokud se vám okna rosí v oblasti rámu ve funkční spáře, znamená to, že je rám špatně napojen na ostění, a chybí tak izolace tepla. Jde o problém, který by měl vyřešit odborník. Nakonec je tu rosení oken z vnitřní strany. To je nejčastější neduh. Velmi často se týká novostaveb nebo u rekonstrukcí. Dochází k němu z důvodu studeným sklům a vysoké vlhkosti uvnitř. Zde může pomoci správné větrání.

Jak dobře větrat?

První zásadou je, že zdroj tepla má být v těsné blízkosti oken. Nejlépe pod nimi. Závěsy mohou dělat hlavně v zimě takzvané studené kapsy, které koncentrují studený vzduch a teplo špatně cirkuluje. V zimě je tedy raději rozhrnujte. No a jak správně větrat, aby bylo vše s vlhkostí v pořádku a okna se nerosila? Pokud používáte ventilačku, vězte, že ta je velmi účinná, avšak nedoporučuje se takto větrat moc dlouho, protože může způsobit výrazné ochlazení okenního ostění. Když nárazově větráte, například hodně, ale jen 5 nebo 10 minut, nebojte se otevřít okno dokořán. Rychle se vymění vzduch, energetická ztráta je malá.

Mikroventilačka – raději ji nepoužívejte

Mnoho oken má dnes funkci takzvané mikroventilace. Odborníci se však shodují, že nejde o ideální variantu větrání. Je zde nízká průdušnost. Výměna vzduchu je tak minimální. Navíc ve funkčních spárách se může objevit kondenzát nebo namrzne těsnění. To pak může z dlouhodobého hlediska vést ke špatné míře vlhkosti v domě a plísním.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *