Jak bezpečně zlikvidovat vosí hnízdo

Vosí hnízdo

Léto je v plném proudu a mnozí z nás se už těší na pohodu u bazénu a sklizeň skvělého ovoce a zeleniny. Přesto existuje hned několik věcí, které mohou příjemné chvíle dokonale pokazit. Typickým příkladem jsou bezesporu vosy. Jejich rojení není nikterak příjemné. Pokud navíc zjistíte, že se přímo u vás nachází jejich hnízdo, měli byste začít jednat, a to co možná nejdříve. Jak na efektivní a především bezpečnou likvidaci vosího hnízda? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Kdy raději volat specialisty?

Existuje hned několik případů, kdy je lepší obrátit se na specializovanou firmu. Určitě nejde o žádnou zbabělost. Vždyť podle mnohých vědeckých studií obsahuje vosí žihadlo až 50× více jedu, než je tomu v případě sršního žihadla. V krajních případech může vosí žihadlo způsobit i úmrtí. Vosy nechte profesionálům, když:

  • jste na bodnutí alergičtí,
  • hnízdo má obří rozměry,
  • hnízdo ohrožuje veřejný prostor,
  • prostě nemáte odvahu.

Vosí hnízdo

Vosí hnízdo: Zdroj obrázku Pixabay.com

Lokalizace vosího hnízda

Velmi důležité je přesně zjistit, kde se vosí hnízdo nachází. Tradičně se s ním setkáváme v zahradních domcích, kůlnách, okenicích, případně v dutém zábradlí, brankách, bránách a jinde. Typická jsou hnízda nalepená v podhledech, na stropech v místech převisů. Právě tady jsou dokonale ochráněna před deštěm.   

Dvakrát měř, jednou…

Oblečte si nějaký ochranný oděv, který zakryje drtivou většinu vašeho těla. Doma, kde není k dispozici nic speciálního, se často hodí třeba lyžařské kalhoty, vyšší boty, pevná bunda, brýle na lyžování či rukavice a podobně. Outfit to bude sice nadmíru komický, ale funkční.

Kdy je ideální čas?

Optimálně se k akci přichystejte již časně zrána. Vosy právě v tomto čase bývají kompletně v hnízdě. Nehrozí tak útok těch, které by se vracely do hnízda. Je-li ráno chladnější, vosy jsou také ztuhlejší a jejich reakce nebudou nikterak briskní.

Vosa

Vosa: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Použijte kvalitní postřik

Na trhu existuje spousta sprejů, které se používají k likvidaci vos. Důležitými kritérii pro volbu toho správného jsou jejich dosah a samozřejmě také expresní účinnost. Spreje fungují tak, že vytvářejí poměrně silný proud pěny schopný dosahu až 3 metrů. Likviduje prakticky ihned po dosahu jak vosy, tak i hnízdo.

Pozor na tradiční chyby

Ty bohužel mohou přijít vždycky. Tou největší je likvidace vosího hnízda ze žebříku. Stačí malé leknutí a může hrozit velmi nepříjemná nehoda. Stejně tak se mohou stát nepříjemnosti při eliminaci hnízda na střeše.

Vosí hnízdo: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.