Jak a čím nahradit trávník na vaší zahradě? Zajímavé alternativy

květiny

Kvalitní trávník, který se se začátkem jara probouzí do zelené barvy a zdobí naše zahrady, vyžaduje vždy pravidelnou údržbu. Ne vždy je přitom snadné udržet celou její plochu tak krásnou a zelenou, jak bychom si představovali. Zelený koberec je sice často tradičním prvkem naší zahrady, ne vždy je ale skutečnou chloubou daného zahrádkáře. Údržba trávníku se občas vymkne z rukou i dobrému pěstiteli. Je proto na užitečné popřemýšlet o tom, zda lze trávník nahradit něčím, co není na údržbu tak náročné.

Trávník lze nahradit rostlinami

Pěkný trávnatý koberec umí úspěšně nahradit třeba barevné skalničky, mezi které patří například rožec plstnatý, pryšec, nebo také tzv. plaménky. Jedná se pnoucí dřevinu, která se umí rozrůst o symetrické květy různých velikostí. I ta je ozdobou téměř všech zahrad.

Místo trávy, kterou již nechcete udržovat, anebo které se přes rok příliš nedaří, můžete vysázet také stálezelené rostliny, které také nejsou na údržbu příliš náročné. Patří mezi ně například škornice, kopytník evropský, barvínek menší apod. Tyto výše jmenované trvalky nekladou na pěstitele žádné velké nároky. Lze je pěstovat i v místech, kam slunce příliš nechodí, zastanou místa v polostínu a dařit se jim bude i v půdách, kde jiné rostliny nejsou schopné dlouhodobě prospívat.

květiny

Foto: Pixabay

Když trávník neroste

Ani v místech, kde vám tráva vůbec neporoste, není důvod k obavám. V tomto případě není náhrada trávníku otázkou náročnosti údržby, nýbrž snahy zajistit, aby na těchto místech vůbec něco vyrostlo. Na holých místech je možné vysadit půdo-pokryvné rostliny. Mohou to být zmíněné trvalky nebo keře, které rychle vyrostou. Je potřeba si jen předem ujasnit, jak je vedle sebe vysadíte daleko. Sázejte je nejlépe vždy hustě vedle sebe. Na výsadbu lze použít i skalničky, stálezelené rostlinky, nebo dřeviny, které budou na údržbu ještě snadnější.

V místech, kde tráva příliš nerostla, samozřejmě raději přidejte substrát obohacený o dobře rozložitelný kompost. V půdě, která bude dobře živená se bude vždy lépe dařit i všem vysazeným rostlinám.

Zdroje info: ireceptar.cz, nasezahrada.com

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.