Ikea chce lidem pomoci s šetřením energiemi: do prodeje půjde chytrá zásuvka s měřákem

zásuvka

Ikea zařadí nově do prodeje chytrou zásuvku, a to již od letošního října. Ta by podle všeho měla umět změřit spotřebu připojených zařízení. Zásuvka Inspelning tak ohlídá vaši spotřebu a napomůže s šetřením.

Ikea a energie

Společnost Ikea prodává celou řadu produktů, které mají za cíl napomáhat zákazníkům šetřit energiemi a maximálně využívat energie čisté. V některých zemích prodává Ikea dokonce i solární panely. V České republice je zatím v nabídce nenajdeme, velmi brzy by se to však mělo změnit. Ve svém domovském Švédsku je Ikea dokonce dodavatelem elektrické energie do domácností.

Až doposud byly v nabídce zásuvky na dálkové ovládání, co by součást chytré domácnosti. Bylo je možné využívat buď přímo s ovladačem anebo v kombinaci s mobilní aplikací Ikea Home smart. Nyní se však nabídka rozšíří o zmíněnou zásuvku Inspelning schopnou měřit spotřebu energie.

IKEA

Foto: Pixabay

To ale není všechno

Švédská verze mobilní aplikace již obsahuje funkci nazvanou Energy Insights. Díky této funkci bude aplikace poskytovat uživatelům spotřebu celé domácnosti a dokáže jí porovnat s jinými podobnými domácnostmi. Aplikace také poradí, kdy a jak spotřebiče spouštět, kde je možné ušetřit apod. Funkce Energy Insights uživateli také nabídne tipy na další výrobky a služby Ikea, které budou schopné přispět k dalším úsporám.

Není úplně jasné, kdy se funkce objeví i v české verzi aplikace, mělo by k tomu ale dojít. Je nicméně potřeba počítat s tím, že aplikace bude potřebovat přístup k datům přímo z chytrého elektroměru a je tedy potřeba, aby taková to data poskytoval přímo dodavatel elektřiny.

Zdroje informací: https://www.scienceweek.cz/ikea-chysta-prvni-chytrou-zasuvku-s-merenim-spotreby-v-aplikaci-bude-take-radit-jak-setrit-energie-iid-207343

https://www.zive.cz/clanky/chytra-zasuvka-ikea-inspelning-energy-insights/sc-3-a-228210/default.aspx

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.