02_jidelna

I výběr jídelního stolu si zaslouží pozornost

Jídelní stůl je pomyslným středem každé domácnosti. Právě u něj se rodina schází k večeři i víkendovým obědům. Nezřídka kdy se pak stůl stává i místem dalšího setkávání, např. u společenských her. Výběru jídelního stolu by proto měla rodina věnovat dostatek pozornosti i času. Podle jakých parametrů ale jídelní stůl vybírat? Na co se soustředit především?

Rozměry a tvar jídelního stolu

Jako první je třeba si ujasnit ideální rozměry nového jídelního stolu. Ideální velikost jídelního stolu definuje samozřejmě počet osob, které u něj budou stolovat. V případě obdélníkového stolu platí, že pro čtyři osoby by měly jeho rozměry být alespoň 120×80 cm, průměr odpovídajícího kulatého stolu potom alespoň 110 cm.

V případě větších obdélníkových stolů pro šest osob by měla být delší strana více než dvoumetrová a průměr stolu kulatého větší o dalších 30 – 40 cm. Dostatečná velikost je velmi důležitá pro to, aby do sebe strávníci nenaráželi lokty a všechno nádobí se na stůl pohodlně vešlo.

Mezi rozměry patří i výška. Pokud kupujete stůl v setu spolu se židlemi je situace jednodušší. Pokud budou u nového stolu stát židle starší, anebo nové ale nikoliv přímo k němu zamýšlené, je ideální si výšku sezení vyzkoušet, anebo alespoň změřit. Opět jde o pohodlí všech, kteří se u stolu sejdou.

01_jidelna

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Konstrukční materiál

Nejrozšířenějším materiálem je stále dřevo v různých podobách. Zatímco lamino, tj. materiál založený na dřevotřísce, je materiálem nejlevnějším, ale stále dostatečně odolným a mnohdy velmi dobře vypadajícím, dýha a masiv jsou kvalitativních parametrech o třídu výš, samozřejmě za příslušnou cenu.

Nezřídka kdy jsou stoly opatřeny skleněnou deskou, ať již ze skla čirého či leptaného. Nevýhodou je možnost poškrávání, výhodou zase snadná údržba. Dostupné jsou samozřejmě stoly využívající místa dřeva kov či plast, anebo kombinaci vácero materiálů. Zde samozřejmě záleží na osobních preferencích a také typu interiéru, pro který je stůl určen.

Design

Konkrétní podoba jídelního stolu je samozřejmě věcí osobního vkusu každého. Výhodou je, že na trhu jsou jídelní stoly dostupné v opravdu nepřeberném množství nejrůznějších provedení.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *