Hlasování v rámci SVJ bývá problém. Startup nabízí řešení

Paneláky

Schůze společenství vlastníků jednotek (SVJ) nejsou příliš oblíbenou činností a lidé často netouží po tom trávit večer na chodbě svého domu, v sušárně nebo kočárkárně. Není proto divu, že na více než třetině takových schůzí se nesejde dostatek lidí k tomu, aby mohlo na schůzi padnout jakékoliv rozhodnutí, pro které je třeba hlasování. Český technologický startup eVlastníci nabízí řešení.

Pandemie jako katalyzátor

Fakt, že schůze SVJ nejsou často usnášeníschopné, platí i za normálních okolností. Pandemie onemocnění covid-19, která na dlouhou dobu znemožnila konání takových schůzí, potom ještě více upozornila na to, že fyzické hlasování v průběhu schůze je jediným standardním nástrojem pro rozhodování SVJ.

Společenství sice do jisté míry nahrazovala fyzické hlasování tím, že jej organizovala poštou nebo online. Jednalo se ovšem o improvizovaná řešení a výsledky hlasování mohla být teoreticky napadnuta, neboť často nebyla nikterak zajištěna kontrola identity hlasujících (podle průzkumu až u 87 procent hlasování). To je podle startupu eVlastníci v době internetového bankovnictví nebo elektronického odesílání daňového přiznání poněkud archaické. S tím je těžké nesouhlasit.

panelákFoto: Pixabay

Vzhůru do 21. století

Startup eVlastníci se pustil do vývoje platformy v podobě webové a mobilní aplikace, skrze kterou bude moct SVJ hlasovat tak, aby byly výsledky skutečně právně závazné a nenapadnutelné. Hlasování by přitom mělo být uživatelsky maximálně přívětivé.

Tvůrci platformy si od svého produktu slibují, že se díky němu vyřeší problém s hlasováním SVJ a sníží se počet časově náročných schůzí, které jsou kvůli nedostatečnému počtu účastníků často zbytečné.

Využívání platformy lze samozřejmě kombinovat s fyzickými schůzemi. Nejde tedy jen o zajištění platného hlasování za všech okolností, ale i toho, že hlasovat budou moci skutečně všichni obyvatelé, tedy i ti, kteří se schůze zrovna nemohou účastnit.

Zdroj informací: https://www.evlastnici.cz/

https://www.denik.cz/podnikani/vice-nez-tretina-spolecenstvi-vlastniku-jednotek-ma-problemy-se-sejit-a-hlasovat.html?msclkid=2218d5d4cf5511ec94c70df8f62ab8c5

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.