850869_51221038

Fotovoltaické panely na domě se hned tak nevrátí

Každý člověk, který si staví nový dům, pochopitelně uvažuje o tom, jakým způsobem by mohl co nejefektivněji ušetřit. Určitou možnost nabízejí fotovoltaické panely, které mohou jednak zajišťovat úsporné vytápění a jednak také ohřívat vodu, a to skoro zadarmo. Skutečně se ale tento způsob vytápění vyplatí a lze jej aplikovat na všechny domy. Na tyto, ale i na další otázky si pochopitelně odpovíme v následujícím článku.

Elektřina v kombinaci s fotovoltaickým panelem

Fotovoltaické panely patří bezesporu k velmi oblíbeným doplňkům. Ideální je mít ve vlastním domě hned dva základní elektrické okruhy. Jeden, který čerpá elektřinu klasicky ze sítě a druhý, jenž je vyloženě určený k příjmu elektrické energie pocházející z fotovoltaického panelu. Dnes dokonce existují i fotovoltaické bojlery, které ohřívají vodu jednak z klasické sítě a jednak i z elektřiny pocházející z fotovoltaického panelu.

Výhody fotovoltaického panelu

–    zachycení přírodní energie, které je dostatek
–    vysoká úspora na nákladech na vytápění domu
–    fotovoltaický systém je ryze ekologický
–    uživatelé se mohou sami starat o celý systém
–    v minulosti bylo možné čerpat dotace

Nevýhody fotovoltaického panelu

–    obrovská počáteční investice
–    ústup státních dotací
–    snížení výkonu solárního panelu při nevhodném počasí
–    nutnost převodu stejnosměrného proudu na střídavý

Češi už začínají být opět skeptičtí

Zelená úsporám patří mezi programy, které skutečně pomohly mnohým lidem. V současné době sice registrujeme velké množství podaných žádostí o dotace, nicméně v k vyplácení již dnes nedochází. Program byl zastaven a kdo ví, jak to všechno bude pokračovat. Mimo jiné současné dotování energie pocházející z fotovoltaických panelů je také mizivé, takže návratnost vaší prvopočáteční investice se odhaduje v řádu deseti až patnácti let. Mladý člověk, který staví dům, si tuto dlouhodobě návratnou investici může dovolit jen velmi těžko…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *