09/01/2014
Kategorie: Vytápění

Fotovoltaické panely na domě se hned tak nevrátí

Každý člověk, který si staví nový dům, pochopitelně uvažuje o tom, jakým způsobem by mohl co nejefektivněji ušetřit. Určitou možnost nabízejí fotovoltaické panely, které mohou jednak zajišťovat úsporné vytápění a jednak také ohřívat vodu, a to skoro zadarmo. Skutečně se ale tento způsob vytápění vyplatí a lze jej aplikovat na všechny domy. Na tyto, ale i na další otázky si pochopitelně odpovíme v následujícím článku.

Elektřina v kombinaci s fotovoltaickým panelem

Fotovoltaické panely patří bezesporu k velmi oblíbeným doplňkům. Ideální je mít ve vlastním domě hned dva základní elektrické okruhy. Jeden, který čerpá elektřinu klasicky ze sítě a druhý, jenž je vyloženě určený k příjmu elektrické energie pocházející z fotovoltaického panelu. Dnes dokonce existují i fotovoltaické bojlery, které ohřívají vodu jednak z klasické sítě a jednak i z elektřiny pocházející z fotovoltaického panelu.

Výhody fotovoltaického panelu

–    zachycení přírodní energie, které je dostatek
–    vysoká úspora na nákladech na vytápění domu
–    fotovoltaický systém je ryze ekologický
–    uživatelé se mohou sami starat o celý systém
–    v minulosti bylo možné čerpat dotace

Nevýhody fotovoltaického panelu

–    obrovská počáteční investice
–    ústup státních dotací
–    snížení výkonu solárního panelu při nevhodném počasí
–    nutnost převodu stejnosměrného proudu na střídavý

Češi už začínají být opět skeptičtí

Zelená úsporám patří mezi programy, které skutečně pomohly mnohým lidem. V současné době sice registrujeme velké množství podaných žádostí o dotace, nicméně v k vyplácení již dnes nedochází. Program byl zastaven a kdo ví, jak to všechno bude pokračovat. Mimo jiné současné dotování energie pocházející z fotovoltaických panelů je také mizivé, takže návratnost vaší prvopočáteční investice se odhaduje v řádu deseti až patnácti let. Mladý člověk, který staví dům, si tuto dlouhodobě návratnou investici může dovolit jen velmi těžko…

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.