Důvody, proč přemýšlet o družstevním bydlení

01_panelak

Dnes si povíme něco o družstevním bydlení. Jde o specifickou situaci, kdy jste členem družstva, avšak byt sám o sobě není váš. Jaké jsou výhody bydlet v družstevním bytě? Na to se dnes společně podíváme. Tak pojďme na to!

Bydlení ve vlastním

Nejlepším řešením je asi pořídit si vlastní byt nebo dům. Takový, který by byl ve vašem výlučném vlastnictví. Ne vždy a ne pro všechny je to však reálná možnost. Zvláště v dnešní době, kdy cena bydlení roste, musí rodiny či jednotlivci přemýšlet i nad jinými variantami, než jen na bydlení ve vlastním. Často tak lidé bydlí dlouhodoběji v nájmu. Je zde však ještě další možnost, která může být někdy opomíjení. Tou je bydlení v bytovém družstvu. Jak to funguje?

Foto: Pixabay

Bydlení v družstvu

Pokud tedy najdete byt, který se však neprodává do osobního vlastnictví, nýbrž jde o byt v rámci bytového družstva, i o této nabídce můžete uvažovat. Musíte si však dopředu být jistí, že plně chápete význam toho, když si “kupujete” byt, který je součástí družstva. Právně si totiž žádný byt nekupujete. Byt je totiž družstva, jako právnické osoby. Jde o soukromoprávní právnickou osobnost, na jejímž chodu se podílí svým rozhodováním všichni členové družstva. Nekupujete si tedy družstevní byt, ale podíl v bytovém družstvu. Na tento podíl se pak váže právo nájmu k určitému bytu. K běžnému užívání to sice nemusí být žádný rozdíl, ale odlišnosti poznáte například v případě, kdy budete chtít tento byt “prodat” nebo na něj budete chtít čerpat hypotéku.

Výhody družstevního bydlení

Jaké jsou tedy výhody členství v bytovém družstvu? První výhodou je určitě kupní ceny podílu v družstvu (kterým si de facto kupujete byt). Ceny družstevních bytů jsou totiž nižší, než bytů, které kupující nabyde do svého vlastnictví. Často i o několik desítek procent. Další výhodou je fakt, že je snadnější na tento druh bydlení získat úvěr, při kterém nepotřebujete vlastní peníze ani zastavit nemovitost (ani zastavit podíl v družstvu). Na našem trhu je totiž lehčí najít úvěr, který by umožnil financovat celou koupi družstevního bytu. U hypotéky při koupi klasického bydlení potřebujete minimálně 10 % z hodnoty nemovitosti. Stejně tak musíte danou nemovitost zastavit.

Náhledové foto: Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.