Dřevěné trámy na střechu vybírejte pečlivě

Stavba střechy je jednou z nedílných součástí stavby domu a nelze ji nijak podcenit. Ještě před výběrem střešní krytiny bychom ale měli myslet na samotnou střešní vazbu. Jejím základem jsou příčné trámy, na kterých potom stojí celá nosná konstrukce střechy. Pokusme se tedy shrnout, na co je zapotřebí si dát při výběru takovýchto trámů pozor a jaké typy trámů bychom měli volit. Nekvalitní trámy mohou vést k tomu, že dům postupem času bude pracovat tak, že na to konstrukce střechy nebude schopna reagovat. Narušena může být i statika.

Na co dbát při výběru trámů?

                     kvalitní prodejce s osvědčenými produkty
                     trámy nesmí pocházet z polomů  
                     musí jít pouze o kvalitní dřevo s minimem nerovností
                     nařezané trámy musí být rovné
                     trámy mají být čerstvé a nikoli vyschlé
                     pokud mají být přiznané trámy, je nutné je ohoblovat
                     trámy vybírejte proto dle typu podbití střechy
                     cena není hlavním faktorem

Koupit na internetu či klasicky?

Samotné sousloví ceník trámy vám jistě neprozradí o trámech důležité a často prakticky nezbytné informace. Ideální je se podívat přímo na pilu na konkrétní stavební trámy, které se řežou většinou na míru podle projektu. Právě v něm je uvedena i celková tloušťka trámů při stanovené nosnosti zdí.

Berte opravdu trámy na příčnou konstrukci

Určitě není potřebné sehnat trámy na patky anebo jiné specifické trámy. Dřevěné trámy na příčné konstrukce jsou speciální a je nutné si je nechat přesně nařezat. Příliš tenké trámy mohou také těžko unést těžkou střechu, a tak je vhodné řídit se projektovou dokumentací anebo zkušenostmi či výpočtem celkové hmotnosti střechy. Pálená taška anebo betonová taška vyžadují silnější trámy.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *