02_dosky

Doškové střechy nepatří jen do skanzenu

Doškové střechy byly v minulosti jedním ze symbolů českého (a nejen českého) venkova. Mohlo by se zdát, že v dnešní době už patří opravdu jen do skanzenu, kde je budou obdivovat milovníci romantiky časů dávno minulých kam za nimi budou jezdit filmaři točící výpravné historické filmy. Opak je ale pravdou a doškové střechy dokazují, že mají stále co říct. Jak to s došky tedy vlastně je?

Došky včera a dnes

Došek je sláma nebo rákos svázaná do snopu. Nejednoho z nás asi napadne, jak může mít takový primitivní a archaický materiál místo ve 21.století? Pravda je ale taková, že naši předkové si jej nevybrali náhodou a jeho vlastnosti neztratily nic ze svých kvalit.

Sláma i rákos jsou de-facto duté trubičky. Vzduch, který je uvnitř jejich struktury, je výborným tepelným izolantem. Došková střecha tak dokáže v podkroví vytvořit velmi příznivou tepelnou atmosféru, jak při nízkých venkovních teplotách, tak při těch vysokých. Došky jsou také lehké a prodyšné. Toto jsou parametry, které jsou aktuální i dnes.

01_dosky

Foto: Pixabay

Došková střecha a 21.století

Výše zmíněné parametry splňují i dnešní normy a požadavky na prostup tepla. Došky jsou také dobrý akustickým izolantem. I přes tyto pozitivní vlastnosti však samozřejmě stále zůstává problém s hořlavostí tohoto materiálu. Zde si samozřejmě musíme pomoci modernějšími technologickými postupy.

Naši předkové se při minimalizaci rizika vzniku požáry spoléhali na hliněnou vrstvu pod došky, my máme k dispozici výdobytky moderní chemie, např. tzv. vodní sklo jak se nazývá roztok křemičitanu sodného (byť jeho použití má své kořeny již ve starověku).

Pod došky pokládané na latě lze umístit ještě izolační fólie a tím vlastnosti střechy ještě vylepšit. A zatímco dříve si majitelé chalup vyráběli a pokládali došky většinou sami, dnes to za nás udělá specializovaná firma.

Zbývá odpovědět na otázku, proč vlastně došky na svém domě chtít. Odpověď je jednoduchá, jedná se především o dnes tak populární návrat k tradičním materiálů a postupům i snahu uniknout z přetechnizovaného světa současnosti.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *