Domácí pracovna v obývacím pokoji aneb jak vyřešit nedostatek prostoru?

Kancelář

Mnoho pracovních pozic lze v této době vykonávat i z domova. Problémem však může být, jak dosáhnout dostatečné produktivity i v domácím prostředí – s tím může pomoci sestavení domácí kanceláře. Jenže ne každý z nás má k dispozici místnost navíc. Ložnice ani kuchyň se pro takovéto místo nehodí, proto je nejčastější volbou pro pracovní místo obývací pokoj. Jak ho však zařídit, abyste mohli pohodlně pracovat a také odpočívat v obýváku?

Pracovna v obývacím pokoji

Obývací pokoj je jednoduše nejlepší volbou pro zařízení pracovního koutu. A to právě z důvodu, že psací stoly v této místnosti nepůsobí jako pěst na oko a lze je poměrně snadno zakomponovat do celého interiéru. Takže získáte své klidné místo pro práci a zároveň tím nenarušíte harmonii obývacího pokoje. Zdá se to jako ideální řešení, avšak zkombinovat všechen potřebný nábytek do jedné místnosti může být složité.

Obývací stěna se psacím stolem

V posledních letech se čím dál častěji objevuje moderní a jednoduché řešení tohoto problému. Na trhu se totiž začaly prodávat obývací stěny přímo kombinované se psacím stolem. Získáte tak praktické dva v jednom. Obývací stěna je totiž řešena tak, že do ní stůl přímo pasuje, takže na první pohled si toho ani nevšimnete. Je to tedy skvělý kompromis, pokud hledáte nenásilné řešení prostoru. Navíc také ušetříte peníze za nákup více kusů nábytku. V menším bytě lze navíc jen stěží zkombinovat kusy nábytku s dostatkem prostoru. Pokud máte v místnosti opravdu málo místa, zvolte bílý odstín nábytku. Ten totiž dokáže opticky zvětšit daný interiér. Do velkého obýváku se nemusíte bát sáhnout ani po tmavších odstínech, které si přizpůsobíte dle vlastního vkusu.

Jak zařídit kancelář?

Na internetu najdete velké množství inspirace, které vám může pomoci se zařizováním pracovního koutu tak, abyste vhodně začlenili kancelářské zázemí do celkového designu místnosti. Pro toto využití se skvěle hodí například prázdný roh, případně celá stěna v obýváku, u které nemáte žádný jiný nábytek. Snažte se zařídit si pracovní místo v co nejtišší části místnosti, aby vás při práci nerušily ostatní osoby v obývacím pokoji, například při sledování televize.

Zařízení takovéto kanceláře vůbec nemusí být problémem, ani pokud máte obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem. Naopak, takto multifunkční místnost může při správném zařízení působit větším dojmem. Vždy však myslete na to, že nesmíte místnost přeplnit nábytkem, snažte se tedy svůj pracovní kout omezit opravdu jen na stůl a židli. Nezapomínejte ani na kvalitní osvětlení. Nemusíte mít stůl postavený přímo pod oknem, takové řešení mnohdy ani nepřichází v úvahu. Podívejte se raději po stylové stolní či stojací lampě, která vám zajistí dostatek světla.

Kancelář

Zdroj obrázku: {LStockStudio} / Shutterstock.com

Pracovní místo

Jakmile zvolíte pracovní stůl, který do pokoje vzhledově zapadne, máte zpola vyhráno. Jednodušší řešení je samozřejmě kombinace obývací stěny se stolem, ale ne všechny tato možnost zaujme. Při výběru nábytku myslete na to, že čím robustnější je, tím více místnost opticky zmenšuje. Volte proto co nejjednodušší design stolu, který obývacímu pokoji zachová vzdušnost a šmrnc.

Zároveň by měl ladit s ostatním nábytkem. Nudná kancelářská židle už v této době také není nutností. Můžete ji místo toho nahradit židlí s moderním designem, která však zároveň poskytne pohodlné posezení. V neposlední řadě nezapomeňte také na úložné prostory pro dokumenty a další pracovní nutnosti. To však vůbec neznamená, že byste měli začít vybírat další komodu, ta by totiž akorát zbytečně zabírala místo. Zkuste se raději zamyslet, jak můžete využít prostor, který máte. Dostatek prostoru je totiž také na stole, a hlavně pod ním. Pak už stačí jen pořídit různé úložné koše a pořadače, které navíc mohou posloužit i jako stylová dekorace. Můžete se podívat na aktuální akce, které vám při zařizování nové kanceláře finančně ulehčí.

Při řešení kanceláře uvnitř obývacího pokoje vždy myslete na jedno hlavní pravidlo – nikdy nesmí zabírat moc místa. Kancelář by se totiž měla spíše stát součástí obýváku, ne působit jako cizí element. Pokud se vám podaří pracovní místo začlenit tak, aby vypadalo jako součást domácnosti, bude se vám pracovat o něco lépe.

Zdroj náhledového obrázku: {Srijaroen} / Shutterstock.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.