Rajčata

Domácí pěstování rostlin na balkónu: Co vše budete potřebovat

Bydlíte v panelovém domě a rádi byste si vypěstovali nějakou zeleninu či ovoce? Pokud ano, rozhodně se není se čemu divit! Vitamíny přímo z vlastního domácího záhonku jsou naprosto skvělé a plody se obejdou bez jakéhokoli přidávání chemie. Ať už máte balkón prosklený, nebo otevřený, možnost k vypěstování vynikajících pochoutek samozřejmě máte! My se v následujících řádcích zaměříme nejen na základní pomůcky, jež budete potřebovat, ale i na optimální balkonové plodiny.

Maximální využití prostoru jako základ

Lodžie i balkony nabízející stísněnější prostředí, a tak je zapotřebí vyžít prostor hlavně do výšky. Postavit byste měli minimálně dvě až tři patra. Není od věci dát rostliny například na židličku anebo na parapet. Pokud budete poněkud vynalézavější, můžete si pořídit speciální kaskádový systém se zavěšenými truhlíky, v nichž bude substrát s rostlinami. Moc hezky mohou vypadat i schůdky. V každém případě je zapotřebí zabezpečit celý systém proti větru, který je sice utlumen v případě lodžie ze stran, ale i tak může napáchat škody. Konstrukce tedy musí být ideálně ukotvena ke zdi.

Bylinky na balkónu

Zdroj obrázku: magazin.specialnizahradnictvi.cz

Kde lze pořídit semena či sazenice?

Shánět semínka a sazenice pro domácí pěstování nejrůznějších plodin můžete jak přímo od zahrádkářů, tak i třeba na farmářských trzích. Není od věci navštívit i některá zahradnictví. K dispozici jsou i specializované eshopy schopné nabídnout rostliny podle vašich představ. V mnohých se můžete i poradit o pěstebních postupech a nakoupit třeba i opěrné systémy a balkonové květináče.

Co si vypěstovat?

Iniciativě se meze nekladou a rostliny na balkon lze volit dle vaší chuti. Jakousi klasiku představují rajčata. Výborná jsou zejména keříčková. Vybírat ale můžete i standardní odrůdy, které potřebují oporu v podobě tyče. Vynikající jsou stále plodící kultivary jahod. Děti je mohou sklízet v průběhu celého léta. Balkony se hodí i pro bylinky a chilli papričky. Připravovaným pokrmům tak dodáte skvělou čerstvou chuť. Zkušenější pěstitelé mohou volit i citrusové plody anebo maliny.

Zdroj náhledového obrázku: magazin.specialnizahradnictvi.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *