Domácí past na mravence: Není třeba investovat velké peníze

Mravenec

Pokud se ve vaší domácnosti nebo zahradě objeví mravenci, čeká vás úporný boj. Zbavit se jich totiž není vůbec jednoduché. Naštěstí tito tvorečci nejsou našemu zdraví nebezpeční, jsou ale nadmíru otravní a mohou znehodnotit celou řadu pokrmů. Komerční past na mravence není levná záležitost, navíc může být nebezpečná pro zdraví vašich dětí či domácích mazlíčků. Existuje ale několik možností, jak si můžete vyrobit pasti z pohodlí domova a neutratit za to celé stokoruny.

Past z boraxu

Borax je velmi levný prostředek, který můžete koupit v zahradnickém centru. Někdy se totiž využívá jako hnojivo. Borax je přírodní sloučenina na hubení mravenců, která je považována za jednu z nejúčinnějších a nejrozšířenějších přírodních látek zabíjejících hmyz. Smíchejte 1 lžíci boraxi, 1 lžíci moučkového cukru a přidejte jen tolik tuku (sádla, másla), aby vznikla drobenka. Několik drobků umístěte na kousek pečícího papíru v blízkosti cestiček mravenců. Pozor, aby tuto návnadu nesnědli vaše děti či domácí mazlíčci. V pokojové teplotě vydrží asi dva týdny.

Mravenci

Mravenci: Foto Pixabay

Past z jedlé sody

Pokud máte doma domácí mazlíčky nebo malé děti, budete raději používat tuto past. Jedlá soda funguje podobným způsobem jako borax, je ale méně účinná. Na druhou stranu bezpečnější. Smíchejte jedlou sodu a moučkový cukr ve stejném poměru a přidejte jen tolik vody, aby vznikla tekutá pasta. Tuto pastu dejte na plýtké talíře a nabídněte je mravencům podél jejich cestiček. Ti, kteří si na návnadě pochutnají, zemřou.

Past z kyseliny borité

Kyselina boritá platí za velmi silný jed pro mravence, bohužel je nebezpečná i pro lidi. Past by měla být tedy umístěna mimo dosah dětí a zvířat. Smíchejte 3 lžičky cukru a jednu lžičku kyseliny borité. Zřeďte vodou, aby vzniklo řídké těstíčko. To pak ve víčkách od zavařovacích sklenic nabídněte mravencům.

Past z kukuřičné mouky

Kukuřičná mouka je pro mravence nestravitelná, může jim připravit obtíže. Nejedná se ale o příliš spolehlivý prostředek na jejich hubení. Spousta lidí do pasty vyrobené z kukuřičné mouky a vody proto přidává kyselinu boritou. Zkusit můžete i borax nebo jedlou sodu, chcete-li méně nebezpečné řešení.

Zdroje info:

https://www.greenmatters.com/p/diy-ant-trap

https://www.prevention.com/life/a33471606/diy-ant-killer/

https://www.ars.usda.gov/arsuserfiles/60360510/publications/Klotz_and_Williams-1996(M-3020).pdf

Mravenci: Foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.