Domácí kino: Nemusí jít o drahou záležitost

01_domaci_kino

Také jste někdy přemýšleli o koupi takzvaného domácího kina? Možná vás někdy odradila pořizovací cena. My si však dnes ukážeme, že to nemusí být finančně náročné. Řekneme si také další výhody a parametry domácích kin. Pojďme tedy na to!

Moudře zvolte velikost obrazu

Nejdůležitější na pořízení sestavy domácího kina je, abyste si dobře rozmysleli, jaké komponenty, s jakými vlastnostmi, si zakoupíte. Pro sledování filmů v domácím kině nemusíte mít obrovskou místnost. Vše však musíte velikosti obývacího pokoje, či jiné místnosti přizpůsobit. Velikost obrazovky vybíráme dle toho, z jaké vzdálenosti se na kino budeme dívat. Další vlastností je rozlišení obrazovky. Předností domácího kina má být prvotřídní obraz. Proto je nejlepší volit obrazovky s vysokým rozlišením. Minimálně tedy Full HD spíše Ultra HD 4K v kombinaci s blu-ray přehrávačem.

Stejně důležitý je zvuk domácího kina

Pokud se bavíme o důležitosti prvotřídního obrazu, pak musíme druhým dechem ihned dodat prvotřídní zvuk. Ten také patří mezi důležité vlastnosti domácích kin. Do sestavy tedy potřebujete vícekanálový zesilovač a reproduktorovou soustavu, která má konfiguraci 5.1 či 7.1. Druhá varianta je kvalitnější, ale méně užívaná. Čísla v označení znamenají počet reproduktorů (číslo před tečkou) a existenci subwooferu (číslo za tečkou). Subwoofer má zásadní vliv na zvuk celé soustavy. Stará se o reprodukci zvuku v nižších hodnotách a zajišťuje tedy dobrý zvukový zážitek.

Jak je to s cenou

Kolik za sestavu domácího kina dáme? Určitě se pohybujeme někdo okolo 20 tisíc korun. Od této ceny do nějakých 30 tisíc korun se dá sehnat domácí kino, které má výkon více jak 1000 W a nejčastěji jde o složení reproduktorů 5+1. Občas lze v této cenové relaci narazit i na sestavu s reproduktory v počtu 7+1. Pokud se bavíme o investici okolo 50 tisíc korun či více, zde se již dostáváme k opravdu dokonalému zážitku při sledování domácího kina.

Náhledové foto: Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.