Dávat psům a kočkám ovoce či zeleninu? Ano nebo ne?

pes

I přesto, že se psi a kočky řadí mezi masožravce, je občas dobré zařadit do jejich jídelníčku i některé druhy ovoce a zeleniny, především pak kvůli vzácným vitamínům. Ne všechny plody ovoce či zelenina jsou ale pro domácí mazlíčky vhodné. Pozor dejte obzvlášť na brukvovitou stravu, která psy často velmi nadýmá. I některé další druhy zeleniny jsou pro domácí mazlíčky téměř nestravitelné. Které to jsou?

Na brambory zapomeňte

Kupříkladu brambory jsou zcela nevhodné, nutriční hodnotu tento druh zeleniny pro psy i kočky zcela postrádá. Škrobovitá hmota v žaludku psa nebo kočky zpravidla nabobtná a způsobí často jim paseku ve střevech. Brambory tak končí zpravidla vyzvrácené na zemi. Nezatěžujte zbytečně trávicí systém u domácích zvířat. Vyvarujte se i jádřince u jablka, je pro zvířata jedovatý.

Nabídněte psovi raději mrkev. Nejen, že je dietní, ale navíc pomůže i ke zlepšení zdraví psích zubů. Léčit se s ní dá i tzv. parvoviróza u psů. Postačí smíchat vařené libové hovězí maso s rýží a vařenou mrkví. Přidat můžete i vařené ovesné vločky.

pes

Foto: Pixabay

Vyvážená strava, nic se nesmí přehánět

Ovoce, které máte například na zahradě, či které roste v blízkosti lesa neuškodí. Spolkne občas váš mazlíček borůvku, jahodu, černý rybíz, nebo brusinky? Pak je to v pořádku. Vyhnout byste se však měli malinám, které obsahují jedovatou látku zvanou xylitol. Také cizokrajným plodům se ale raději většinou vyhněte. Kromě ananasu, který psům prý údajně nejvíc chutná, se toho zdržte. Neodolatelné jsou pro psy také šťavnaté melouny, které v období parného léta i skvěle osvěží.

Roste vám na zahradě ořešák? Pak není divu, že v období padání ořechů je váš pes doslova poblázněný. Tuky z ořechů dodají psům na vitalitě, ale nic se nesmí přehánět.

Kočky, psi a tráva

Důvodem proč travní porost kočky i psi rádi přežvykují, je docela prostý. Zakódovaný zvyk, který je patrně daný jejich genetikou přináší úlevu při hůře stravitelných jídlech a schválně vyvolá často zvracení. Travní porost navíc i důsledně vyčistí žaludek. Nebraňte proto psům ani kočkám v jeho přežvykování.

Nesolte, nekořeňte ani necukrujte

Mezi vyváženou stravu nepatří rozhodně jen ovoce a zelenina, ale hlavně produkty nutričně vyvážené a určené výhradně jen pro psy a kočky. Rozdíl mezi chutěmi a potřebami bývá obrovský. I přesto, že svému psovi nabídnete například špenát pro chuť, můžete být zároveň hrdí i na to, že jeho srdce bude zdravé.

A pokud budete chtít udržet psa i nadále ve skvělé kondici, nezapomeňte mu nabídnout i kousek okurky, přispějete tak i k redukci jeho vlastní váhy. Méně je někdy více, a i tady platí ponaučení. Pokud budete chtít psovi dát pamlsek, můžete nabídnout kupříkladu kolečko banánu.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/ktera-zelenina-a-ovoce-jsou-pro-psy-vhodne-a-je-vubec-rostlinna-strava-nutna-33118.html

https://www.ireceptar.cz/zvirata/co-nesmi-pes-30000117.html

Náhledové foto: Pixabay 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.