01_EKO

Co znamená bydlení v EKO stylu

Ruku v ruce s tím, jak získávají ekologická témata ve veřejné debatě stále větší a větší význam, se řada lidí obrací ke stylu bydlení, který je označován jako EKO styl. V obecnosti jistě asi většině lidí intuitivně chápe, co tento styl zahrnuje. Umíte si jej ale představit konkrétně? Pojem EKO může být totiž až překvapivě široký.

Co je to EKO?

Pojem EKO bydlení má několik rovin, zahrnuje výběr materiálů pro zařízení a vybavení bytu, ale samozřejmě také nakládání s energiemi, odpadem apod. Asi nikdo si nebude zařizovat EKO bydlení, pokud k tématu ekologie nemá skutečný vztah a lze proto říct, že EKO bydlení je součástí životního stylu, úplně stejně jako výběr potravin, způsob cestování atd.

Nejen dřevo je EKO

Jak již bylo naznačeno, materiály jsou jedním z hlavních parametrů EKO bydlení. Dřevo je jasnou volbou, rozhodně ale nemusí zůstat jen u něj. Využít lze i kámen, pálené cihly, keramiku, sklo nebo třeba v současností čím dál populárnější korek. Přijatelné jsou z tradičních materiálů i přírodní textilie nebo papír.

Existuje ale také řada materiálů, které ještě nejsou v oblasti bydlení tak pevně ukotvené jako jiné, jako EKO je ale lze bez problémů popsat. Patří mezi ně např. bambus, kokosová vlákna, sláma a také biologicky odbouratelné bioplasty.

02_KOREK

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Design v přírodním stylu

EKO prvek se však projevuje i v oblasti designu. Prim hrají přírodní barvy jako je béžová, okrová či šedá. Šetrně je třeba zacházet se zelenou, neboť v EKO bytě jistě nebudou chybět živé rostliny, které by např. zelená stěna mohla činit nevýraznými.

Právě s rostlinami lze zacházet velmi kreativně. Rozhodně tak s nimi nešetřete. EKO stylu v bydlení bude slušet vertikální zahrada, klasické květináče, ale třeba také vodní rostliny v akváriích na poličkách. Doplňovat je budou vhodně doplňky z korku, dřeva, ale i kamene apod. Velmi pěkně vypadá v EKO bydlení také krb.

Žádný EKO byt či dům by se neměl obejít bez úsporných prvků jako jsou perlátory, efektivní vytápění, LED žárovky apod.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *