Co s posekanou trávou

sekačka

Přichází léto a s ním i nikdy nekončící starost majitelů zahrad o kvalitu trávníku. Tu vítají různí lidé různě, zatímco pro některé je sekání trávníku dokonalým relaxem a jejich oblíbenou činností, jiní u toho doslova trpí. Obě skupiny mají nicméně jedno společné, řeší, co s posekanou trávou. Je to otázka o to důležitější, neboť posekaná tráva může být poměrně užitečná. Jak konkrétně jí tedy využít?

Kompost ano či ne?

Najemno nasekaný travní porost ze sekačky má na zahradě rozhodně své využití. Oproti zažité představě není ovšem vhodný ke kompostování ve velkém množství. Důvodem je fakt, že silná vrstva trávy jen zbytečně zahnívá. Kladení slabší vrstvy smysl má a přinese větší užitek.

sekačka

Foto: Pixabay

Požehnání pro stromy

Zapracování slabé vrstvy posekané trávy pod ovocné stromy přinese výhodu především půdě, která stromy vyživuje. Půda díky vrstvě trávy nevyschne, drží se v ní delší dobu vlhko a v parních letních dnech, během kterých je často nedostatek srážek, tak do jité míry nahradí i déšť. Tráva navíc pomáhá k udržení stále teploty během chladnějších dní. Tvoří izolační vrstvu, díky které kořeny během nízkých teplot nenamrzají.

Tráva jako součást mixu

Namulčovaná směs zs obsahem posekané trávy dobře nabudí aktivitu půdních mikroorganismů. Díky tomu se vlivem rozkladných procesů půda obohatí o potřebné živiny. Pokud navíc najemno nasekanou trávu smícháme s dalšími organickými přísadami a látkami jako jsou například drobné větvičky ovocných stromů, získáme vzácnou směs, která bude účinně vyživovat všechny zasazené stromy, keře a rostliny, které na zahradě máte.

Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/co-s-posekanou-travou-vyuzijte-ji-v-zahrade.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.