Arónie černý jeřáb jako nenáročný živý plot i zdravé ovoce

Živý plot nemusí být jenom běžné túje, ale může se jednat také o keře či stromy, z nichž budete mít další užitek. Skvělým příkladem je arónie. Jde o keř, který můžete najít také pod botanickým jménem temnoplodec a černá jeřabina. Jedná se o nenáročnou a snadno pěstovatelnou rostlinu s velmi zajímavými plody.

Lesklé listy a bohaté kvetení

U arónie jsou typickým poznávacím znakem krásně lesklé listy. Díky tomu může vypadat skvěle ve formě živého plotu, ale i jako solitér někde na zahradě. Na podzim plní listy dekorativní efekt díky tomu, že se zbarví do oranžových a červených odstínů. Na zimu samozřejmě opadají, ale nové listy a se objevují poměrně brzy na jaře.

Nenáročné pěstování a údržba

Arónie je ideální pro všechny, kteří se nechtějí o živý plot příliš starat. Jde o nenáročnou rostlinu, která při dobrém zakoření a ujmutí se zakoupené sazenice nepotřebuje speciální zálivku ani další pomoc pro kvalitní růst. Kromě využití ve formě živého plotu může dobře růst jako jednotlivý keř volně v půdě i ve větší nádobě. Pokud však plánujete živý plot, dejte od sebe jednotlivé rostliny do vzdálenosti zhruba 30 až 50 centimetrů. Další tvarování v zásadě není potřeba, ale pokud chcete růst přeci jenom trochu usměrnit, stříhejte pouze jednou za rok v období po odkvětu.

Foto: Pixabay

Plody plné vitamínů a antioxidantů

Kromě krásného vzhledu, nenáročného růstu a minimálních nároků na údržby se arónie odmění i plody, které jsou ovocem s mnoha prospěšnými látkami. Tmavé téměř černé bobule se nejlépe sklízí koncem srpna až v září. Výborné jsou čerstvé, ale dají se i různě zpracovat. Obsahují vitamíny C, B, A a štědrou porci barviv antokyanů, které jsou zajímavé z hlediska výživy i jako přírodní barvivo. Díky obsahu živin se jedná o velmi zajímavou potravinu s celou řadou pozitivních účinků na lidské tělo. A když při sklizni necháte několik bobulí na keřích, poslouží také jako obživa pro ptáky a další živočichy na zahradě.

Zdroj: https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/aronie-hlosina-drin-nebo-mispulovnik-netradicni-kere-stromy-s-jedlymi-plody a https://www.aronie-cz.cz/

Náhledové foto: Pixabay