Co je to terakota a jaké je její využití v domácnosti

Květináče

V souvislosti s pojmem terakota si většina lidí představí jedinečné čínské umělecké dílo známé jako „terakotová armáda“. To ukazuje, že využití terakoty má velice dlouhou tradici. Neomezovalo se však pouze na umělecká díla, v domácnostech mělo a stále má i funkční využití. Proč se vyplatí o terakotě přemýšlet i dnes?

Co je terakota?

Terakota je pálená hlína, která se využívá při výrobě nábytku s keramickými prvky a má své využití i při výrobě potrubí vodovodů nebo obkladů staveb. Je to hnědá jílovitá hlína, která při vypalování pozmění svoji barvu z hnědé na červenohnědou a někdy přechází do odstínu pomeranče. Terakota je nejen pro svoji zajímavou barevnost základem světově proslulých terakotových podlah typických pro Toskánsko.

podlaha

Foto: Pixabay

Terakota v domácnosti

I jinde je ale v současné době terakota často používaná, například při výrobě květináčů nebo různých ozdobných nádob na květiny. Květináče z terakoty jsou totiž velmi odolné proti vzniku plísní a díky tomu, že se jedná o poměrně těžký materiál, jsou odolné proti větru. Květina se v nich nepřevrhne tak snadno, jako v běžném plastovém květináči. Stěny květináčů navíc nasávají vodu z půdy, a proto zemina vysychá rychleji. Nedochází tak k přemokření půdy a následnému uhynutí květiny.

Terakota je materiál natolik odolný a kvalitní, že jej lze použít například při výrobě střešních krytin. Krytí z terakotových tašek působí velice přirozeně a Cihlová barva dobře splyne s přírodním okolím.

Jak již bylo zmíněno, terakota je velmi často používaná ve středomořských oblastech, často na tvorbu podlah. Díky volbě způsobu pálení a složení jílu se terakotové dlaždice vyrábí v různých odstínech barev. Písková barva se tak může např. zkombinovat s oranžově hnědou barvou do mozaiky, která ozdobou vaší chodby nebo koupelny. Terakota je přitom dostatečně odolná proti poškození, a navíc snadno udržitelná z hlediska čistoty.

Zdroj informací: https://www.tuscanylux.cz/post/co-je-terakota

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.