Co je to pařezová zahrádka? A proč je tak skvělá?

pařez

Nechte své fantazii volný průchod, popusťte jí uzdu a nechte se unášet krásou a bohatstvím samotné přírody. A ve skutečnosti? Neničte pařezy tím, že je necháte spálit na popel, nezaslouží si to. Ve vaší zahradě mohou vykotlané pařezy působit ještě famózně, chce to jen trochu představivosti o tom, jak by měla vaše zahrada vypadat. Skalka z dřevěných pařezů může na někoho zapůsobit možná až excentricky, ale s malou dávkou kreativity se může brzy proměnit i v opravdový ráj.

Dejte přírodě šanci na nový život

Nevšední zahradní pahýl můžete nechat ve vaší zahradě a snadno jej oživit. Bohatě postačí i malý pozemek. Pařezy ukryté v polostínu mohou nabídnou úkryt třeba drobným živočichům, u rozličných rostlin je to samozřejmost. Brouci, suchozemští korýši, pracovití mravenci, stonožky i jiné se u vás zabydlí třeba hned. Mezi kořeny si své místo najdou i pavouci, kteří budou mít alespoň kudy proplést svoji pavučinu.

pařez

Foto: Pixabay

S výsadbou neváhejte ani chvilku

Kromě domácí malé hmyzí zoo, můžete pozvat na pařez i drobné květinky. Výsadbové jamky, které jsou dostatečně hluboké, zasypte přiměřeným množstvím vhodného substrátu. Krajkově zdobené zelené kapradí bude dobře vypadat a vytvoří hmyzu vhodný přístřešek s ochranou proti parnému slunci. Vhodné jsou například plazivé škornice nebo plazivé ostřice. Sázet můžete ale i zvonky, kakosty, kokoříky anebo oblíbené pomněnky.

Díky pestrosti a některým i barevně lemovaným kontrastům některých květin lze na pařez pozvat i kolem poletující čmeláky a včely. Obživu zde najdou i někteří ptáci, kteří si rádi na větvi vykotlaného pařezu jistě rádi spočinou. V pařezové zahrádce se najde místo ale i pro děti, kteří si někdy rády hrají na malé pařezové skřítky. Místo se tu najde zkrátka pro každého.

Tento fantastický svět opřený o celou škálu barevných i zelených květin nezná hranice. Pařezový ráj z kraje jara přichází navštívit i brouk, zvaný střevlík fialový. Tento masožravý brouk se nenechá odbýt, rád se ukrývá přímo pod pařezy a může pro vaši zahradu ssloužit jako jeden z prvních poslů jara.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-domaci-parezova-zahradka-probudi-fantazii-u-deti-i-dospelych-343087 

https://www.ceskestavby.cz/clanky/velky-navrat-parezovych-zahradek-ktere-vysly-z-mody-jiz-mnohokrat-33077.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.