Co je sluneční mapa zahrady a proč si jí zpracovat

květiny

Každý dobrý zahrádkář ví, že slunce po zahradě se sune nejen v čase, ale i v prostoru. Stinná i slunná místa je přitom potřeba správně vychytat a využít. Tam, kam vrhá slunce stín, je možné vytvořit třeba klidný koutek k odpočinku. Kdo nemá rád stinná místa, může naopak vychytat ta, které slunečními paprsky doslova oplývají. Bude vás to stát jen trochu času. Ke zrealizování celého plánu budete potřebovat celkem pět nákresů.

Začít můžete hned v devět hodin ráno 

Na plánku vyznačte v různé fáze dne všechna stinná místa. Místa, kde se stín nachází důkladně popište. Stinným pilířem může být strom, plot, terasa, garáž, střecha nebo třeba sousedův komín. Je zapotřebí vše zakreslit, a to nejen v devět hodin ráno, ale i kolem poledne a ve tři hodiny odpoledne. Slunce, které mění výšku, vrhá pokaždé jinak dlouhý stín. Se západem slunce klesá níže a tím se jeho stíny zkracují, nezapomeňte proto vyjít na zahradu i v šest hodin večer.

zahrada

Foto: Pixabay

Na rozkreslených plánech, které je potřeba rozložit vedle sebe, bude patrné, jak slunce u vás na zahradě pracuje, a kde přesně se stinná místa nacházejí nejčastěji. Pokud alespoň na třech pláncích ve stejném bodě najdete místa bez slunce, dají se tyto body považovat za skutečně stinné. Tam, kde se šrafování začne přelívat, je jasné, že v těchto místech najdete spíše polostín. A tam, kde se šrafovaná místa krýt nebudou, tam najdete světlo a slunce.

Orientace slunečních paprsků vás povede k tomu, kde a jaké rostliny pěstovat. Ne vždy snesou všechny květiny stín nebo naopak přímé slunce. Náčrty vám proto mohou dobře posloužit jako orientační body pro budování jednotlivých částí vaší zahrady. Plánujete-li na zahradě například jezírko či zahradní sprchu, může být sluneční mapa dobrým a vhodným vodítkem k jejich realizaci.

Slunce i stín jsou využitelné

Kdo by snad neměl jasno v nákresech či ručně malovaných pláncích, může si pro zpřesnění představy pořídit v dané časy i fotografie pořízené z dronu. Výhodnější, a ještě přesnější pomůckou může být i tzv. aplikace SunCalc, kde si osvit vaší zahrady naplánujete snadno pro průběh celého roku.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/vytvorte-si-slunecni-mapu-vlastni-zahrady-zaciname-zakreslenim-vseho-co-vrha-stin-33112.html

https://www.flora-online.cz/o-kvetinach/vysadba-podle-slunecni-mapy

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.