Proudový chránič

Co je proudový chránič a jak vybrat ten nejlepší

Proudový chránič by měl být nedílnou součástí jakéhokoliv elektrického obvodu. ( Mnohdy tomu tak bohužel nebývá. Přežívá tzv. nulování, často s hliníkovými dráty, které ve spojích „tečou“, při přehřátí při přerušení spoje neposkytují pak žádnou ochranu.) Ne nadarmo se říká, že elektřina je dobrým sluhou, ale velice zlým pánem. Jakmile se množství proudu nadměrně zvýší, může dojít k poškození instalovaných elektrických obvodů, což by mohlo v nejhorším případě skončit požárem a velkým poškozením elektroinstalace. Abyste se tímto problémem nemuseli stresovat, měli byste mít instalováno dostatečné množství vhodných proudových chráničů.

Funkce proudového chrániče

Hlavní funkcí proudového chrániče je monitorování protékajícího proudu směrem do a z elektrického obvodu. Jakmile se velikost proudů procházejících v obou směrech liší, pravděpodobně někde dochází k úniku, což je samozřejmě špatně. Proudový chránič chybu detekuje a preventivně celý obvod odpojí, aby nedošlo k poškození elektroinstalace nebo připojených zařízení.

Detekci odchylky procházejícího proudu zajišťuje součtový proudový transformátor. I když se proudový chránič jeví jako dokonalé zařízení bez jakýchkoliv chyb, existují určité rušivé jevy, které mu jeho úkoly dělají těžší. Tím pádem je zcela zásadní volit správné typy proudových chráničů do daných elektrických obvodů, protože v opačném případě nebude chránič správně plnit svou funkci.

Proč se proudové chrániče používají?

Proudový chránič se obvykle používá jako prostředek ochrany před úrazem elektrickým proudem v případě poruchy. Úrazy elektrickým proudem patří k těm vůbec nejzávažnějším, protože se celá situace odehraje velice rychle. Proudový chránič slouží také jako ochrana proti dotyku vodivých částí pod napětím a v neposlední řadě jako ochrana před požárem. Díky této elektrické součástce nemusíte mít o svůj domov strach, protože elektřina vám bude pouze sloužit – a nikoliv škodit.

Nicméně vzrůstající počet elektrických zařízení v jednom obvodu může způsobovat falešné odchylky, což funkci proudového chrániče zrovna neprospívá. Světelné zdroje se nachází v každé místnosti a jejich odběr proudu je relativně velký. V konečném důsledku tak nemusí být velký únik elektřiny vůbec detekován. Abyste maximálně předešli selhání proudového chrániče, je třeba vybrat součástku přesně podle daného elektrického obvodu.

Proudové chrániče typu AC

Tento proudový chránič reaguje pouze na střídavou složku unikajících proudů. Podle řady testů a zkušeností elektrikářů je typ AC minimálně odolný vůči stejnosměrným reziduálním proudům, čemuž byste měli přizpůsobit i umístění této komponenty. I přesto patří tento proudový chránič k těm vůbec nejrozšířenějším, protože se báječně hodí pro běžné domácí spotřebiče s odporovou zátěží. Typicky se jedná o rychlovarné konvice, klasické žárovky nebo další běžné kuchyňské spotřebiče.

Proudové chrániče typu A

Chránič typu A je určen do obvodů, kde se vyskytují jak střídané, tak stejnosměrné reziduální proudy a oba druhy je potřeba přesně indikovat a případně celý obvod přerušit. Obvykle se používají u spotřebičů s elektronickou regulací malého výkonu, řádově do 100 W. Typickými spotřebiči spadajícími do této skupiny jsou fény, stolní počítače a domácí spotřebiče řízené elektronikou. To jsou například myčky, sušičky nebo pračky.

Proudové chrániče typu F

Jakmile se v elektrickém obvodu nacházejí spotřebiče generující reziduální proudy o vysokých frekvencích, měli byste použít proudový chránič typu F. Díky upravené charakteristice reaguje až na proudy o vyšších frekvencích, tudíž není ovlivněn nízkofrekvenčními úniky. Tato komponenta najde své uplatnění v domech s tepelnými čerpadly vybavenými plynulou regulací. Typ F se hodí i do průmyslových provozů, kde se využívají frekvenční měniče určené k regulaci otáček motoru.

Proudové chrániče typu B, B+

Proudový chránič typu B, popřípadě B+ je určen pro indikování unikajícího stejnosměrného proudu. Tím pádem se často nenacházejí v domácnostech, ale spíše v průmyslových či zdravotnických provozech. Jako ochrana se uplatní u rychlonabíjecích stejnosměrných stanic pro automobily nebo u tepelných čerpadel s větším výkonem.

Proudový chránič by měl být nedílnou součástí jakéhokoliv elektrického obvodu. Jeho instalace není jednoduchá, a proto se nebojte oslovit zkušeného elektrikáře, který vám rád pomůže.

Zdroj obrázku: {Sutiwat Jutiamornloes} / Shutterstock.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

18 komentářů

 1. petr e Odpovědět

  Vtipná a pohotová reakce na nesmysl od autora článku.
  Pokud chce někdo skutečně laickou veřejnost na příp. nebezpečí upozornit, příp. varovat, nechť se obrátí na orgány státního odborného dozoru.
  Po 30 letech praxe v oboru nechápu, proč nejsou požadovány periodické revize bytových a obytných prostor.

  1. fouss1 Odpovědět

   Protože to stojí peníze a nikdo za to ještě neloboval. To neznamená že s vámi nesouhlasím. Když si vzpomenu na zásuvky pro automatické pračky v bytových jádrech paneláků, tak mi stávají vlasy hrůzou na hlavě. Vzpomínám si, jak jsme společně se sousedem každý rok obcházely byty v domě a utahovaly dráty v těchto zásuvkách.

   1. Zrůst Zdeněk Odpovědět

    V panelových domech se také často stávaly poruchové krabice rozvodů nad kuchyňskou linkou. N a u jističů je důležité na jaký proud /únikový/ jsou stavěné. Pro koupelny např. 300 mA. Čas vypnutí musí být nižší jak čas pulzu / tepu / srdce. Chránič však může být použit pouze v rozvodu TNS / to je fázový vodič, pracovní nula ( modrý vodič ) a ochranný nulový vodič ( zeleno žlutý ). Na původních rozvodech TNC nelze použít. Jenom jde jako doplňková ochrana tam kde se ochranný vodič PEN dělí na PE a N. Za tímto rozdělení se vodiče PE a N NESMÍ !!! již spojit na PEN.

    1. Jaroslav Odpovědět

     Pane Zrůste, mýlíte se. V místnostech, v nichž je koupací vana či sprcha musí být všechny elektrické obvody vybaveny proudovým chráničem s vypínacím reziduálním proudem IΔn ≤ 30 mA, nikoli jak uvádíte, 300mA.

   2. jarda Odpovědět

    i kdybyste byla žena, tak se sousedem jste obcháze“li“ a utahova“li“ a jestli nevíte proč, zeptejte se dětí ze ZDŠ

  2. Zrůst Zdeněk Odpovědět

   Od roku 1987 jsem pracoval jako revizní technik E2A včetně hromosvodů. Navíc s 15 ti letou praxí na 110 kV. Pravidelné revize el rozvodů např. ve Švýcarsku zajišťuje dodavatel el. energie. U nás je to u objektů a činností, které podléhají pod dozorové orgány. I pravidelná revize u bytů by nezajistila bezpečnost, pokud po odchodu revizního technika se v rozvodech bude hrabat nějaký šťoura.

  3. Zrůst Zdeněk Odpovědět

   Od roku 1987 jsem pracoval jako revizní technik E2A včetně hromosvodů. Navíc s 15 ti letou praxí na 110 kV. Pravidelné revize el rozvodů např. ve Švýcarsku zajišťuje dodavatel el. energie. U nás je to u objektů a činností, které podléhají pod dozorové orgány. I pravidelná revize u bytů by nezajistila bezpečnost, pokud po odchodu revizního technika se v rozvodech bude hrabat nějaký šťoura.

  4. Miroslav Matějíček Odpovědět

   Smutné je, když se míchají jablka a hrušky – proudový chránič má prioritně za účel ochránit před úrazem elektrickým proudem, kdy při detekci odchylky „přitékajícího“ a „odtékajicího“ proudu dojde k odpojení obvodu. K ochraně obvodu samotného pak slouží jistič (který má také svoje „proudové charakteristiky“, ale jiný princip fungování a jiný cíl). Toto míchat v jednom odstavci je poněkud odvážné, až zavádějící…

 2. Víťa Odpovědět

  „Jakmile se množství proudu nadměrně zvýší, může dojít k poškození instalovaných elektrických obvodů, což by mohlo v nejhorším případě skončit požárem a velkým poškozením elektroinstalace. Abyste se tímto problémem nemuseli stresovat, měli byste mít instalováno dostatečné množství vhodných proudových chráničů.“

  Může mi autor sdělit jaký typ proudového chrániče reaguje na nadměrné zvýšení proudu v obvodu?

  1. Zrůst Zdeněk Odpovědět

   Nejde o zvýšený proud tekoucí v obvodu nad výši I hodnoty ochrany proti přetížení. Vždy jde o tzv. únikový proud. Chránič má i vedlejší ochranu proti zahoření – ve spoji může vzniknout přechodový odpor. Vodič se ve spoji ohřeje, izolace změní svou hodnotu a proto vznikne únikový proud a tím i odepnutí vadné části obvodu a zamezení možnému vzniku zápalné hodnoty tepla.

 3. milda Odpovědět

  Tak tak FI je dobrý ale před požárem chrání jen při paralerní poruše, ale na seriovou reaguje až AFDD a to je tam také dost omezení.
  Navíc nelze FI ani AFDD instalovat všude, ve většině panelových domů jsou rozvody TNC a tam smolík.
  Ale jinak to hezky někde opsal.

 4. Jaroslav Zítka Odpovědět

  Souhlasit s něčím,ale nemíchat jablka s hruškama,pokud je splněna impedance smyčky,přetížení vypne příslušná charakteristika jističe,jiskření nedotaženého vodiče chránič nevypne a vyhořet můžu stejně,jeho nejlepší využití je jako doplňková ochrana před totykem živých částí.

 5. Milan Odpovědět

  Proudový chránič slouží také jako ochrana proti dotyku vodivých částí pod napětím !!!!!!!!

  Jak zabrání proudový chránič, abych se nedotknul odkryté zásuvky nebo holého drátu???
  Asi na mě bude křičet -“ nesahej na to!“.

  Ochranou proti dotyku je izolace živých částí. Nikoliv proudový chránič.

  Ale vážně – autor by si měl nechat odborné články posoudit od někoho, kdo dané problematice rozumí.

 6. Dan Odpovědět

  Ještě by měl autor upozornit na to, že podle nové normy musí mít každý světelný obvod samostatný proudový chránič.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *