Co je lepší – dům koupit, nebo jej postavit?

Stavba

Bydlet se někde musí. Ideálně ve vlastním. Ale víte, jaká situace momentálně vládne na trhu, ať již tom realitním či stavebním. Ceny realit, hypoték i stavebních materiálů dosahují svých historických maxim.

Koupi nového domu i bytu si začíná dovolovat jen hrstka vyvolených. A kdo si zkrátka nemůže postavit či koupit dům nový, volí jeho pronájem. Ale ani ty nejsou zrovna levné. Bytová krize jako vyšitá, dalo by se říci.

Koupě, rekonstrukce, nebo výstavba?

Vyplatí se v současné době dům koupit, rekonstruovat ten starý, nebo postavit na zelené louce nový? A když postavit, tak zvolit typizovaný rodinný dům na klíč nebo se obrátit na architekta? Otázek, kterou si lidé toužící po vlastním bydlení v současné době pokládají, je celá řada.

Dům postavený na zelené louce

Problémem je, že bydlet se skutečně někde musí. Spolu s pronájmem se nabízí koupě a výstavba. Obě varianty mají své přednosti a nedostatky. Dům postavený na zelené louce bude jen a pouze váš. Bude z něj čišet váš rukopis. Jeho výstavba ovšem nějakou dobu potrvá. A něco bude stát. Stavba domu kvůli inflaci a vysokým cenám práci i stavebních materiálů zkrátka letos vyjde na mnohem vyšší částku než tomu bylo loni. A ve hře jsou i tzv. „neočekávané náklady“, které stavbu mohou navýšit o další statisíce.

Dům koupený

Ty u domu koupeného nehrozí. Ten kupujete za předem domluvenou cenu. Další výhodou koupeného domu je to, že se do něj můžete prakticky okamžitě nastěhovat. Ale bude to dům, v němž už někdo před vámi bydlel. A ten někdo nemusel mít stejný vkus jako vy. Při obhlídce zkrátka ty nemožné kachličky v koupelně nebo šílenkou kuchyňskou linku v křiklavých barvách skousnete. V reálu vás ale bude dost štvát a nakonec ji budete nuceni vyměnit. A to jsou další náklady navíc. Dům každopádně pořizujete za pevně stanovenou cenu, kterou vám už nic nenavýší.

Stavba

Foto: DSP Domažlice

Rekonstrukce starého objektu

Nabízí se ještě výstavba domu nového a rekonstrukce toho starého. Ano, ten zřejmě pořídíte levněji. Dobře si však spočítejte, na jakou částku vás rekonstrukce vyjde. Mohlo by se totiž stát, že ve výsledku vás rekonstrukce vyjde na vyšší částku, než kterou byste byli nuceni vynaložit do stavby domu na zelené louce. V tomto ohledu jsou jistotou firmy specializující se na rekonstrukce rodinných domů na klíč. S nimi máte vše černé na bílém ještě před zahájením rekonstrukce.

Kde ušetřit?

Nemyslete si, stávající situace stavební firmy ani v nejmenším netěší. Vysoké ceny je totiž připravují o zákazníky. Proto se ve spolupráci s nimi snaží nabídnout to nejlepší možné řešení. Takovýto osobní přístup nabízí například DSP Domažlický stavební podnik s.r.o., který se už pětadvacátým rokem specializuje na komplexní stavby na klíč. Rodinné domy, občanská zařízení a haly staví i rekonstruuje. V nadstandardní kvalitě a za stále rozumnou cenu. Co tím chceme říct? Nic jiného, než že když se rozhodnete pro stavbu domu, svěřte ji profesionálům. I ti šetří, ale na správných místech!

Náhledové foto: DSP Domažlice

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.