Co je lávová lampa a k čemu je dobrá

01_lavova

Lávové lampy zažívaly vrchol popularity v šedesátých letech, do kterých svým psychedelickým vzhledem dokonale zapadaly (alespoň tedy samozřejmě západním světě, u nás masové popularity ve své době ze zjevných důvodů nedosáhla). Hlavní inspirací při vývoji této lampy však nebyly jakékoliv drogové zážitky členů komunity hippies, ale spíše počínající lety do vesmíru. V dnešní době se tak jedná o nefalšované retro, i proto má však tento vynález nezanedbatelný počet příznivců, který na ní nedají dopustit. Jiní naopak považují lávovou lampu za vrcholný kýč. A jak se na lávové lampy díváte vy?

Co je lávová lampa?

Při popisu lávové lampy a jejího fungování je třeba na chvíli zabrousit do učebnic fyziky. Na dně lampy je žárovka, které osvětluje vnitřek lampy, ale také zahřívá její náplň. Tu tvoří hlavně směs vody a barevného vosku. Vosk se zahřeje a začne stoupat směrem vzhůru. Vše je přitom přesně nastavené tak, aby se ve vodě vznášel a vytvářel tak nesmírně zajímavou podívanou, která nevyhnutelně přitáhne pozornost každého, kdo se v její blízkosti nachází.

Lampa vydává zajímavé tlumené světlo a vytváří tak originální atmosféru, kterou si buď zamilujete, anebo jí budete nenávidět.

02_lavova

Foto: Pixabay

Proč si pořídit lávovou lampu?

Lávová lampa je určena jako dekorace, nejde tedy o světelný zdroj, který by vám umožnil cokoliv dělat ve tmě. Na trhu se dnes dají sehnat lampy, které svým designem odkazují na „šedesátkový“ původ, stejně jako lampy, které jsou na první pohled modernější. Je tak na každém z nás, aby se rozhodl, zda se mu něco takového líbí a hodí do bytu.

Na záběr je třeba upozornit, že v případě, že se rozhodnete lávovou lampu zakoupit, volte značkovou variantu. Levné lampy z tržiště se totiž mohou přehřát, čímž se může za určitých okolností trochu změnit struktura vosku a jeho pohyb už bude vypadat jinak, nemluvě o rizicích vzniku zkratu.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.