Co dělat, pokud vašeho psa uštkne na procházce zmije

Zmije obecná

Setkat se v přírodě s jedovatými hady je v naší republice spíše nepravděpodobné. Nastat však tato situace může. Jedná se o situaci, kdy je třeba zbystřit. A může přitom jít o zdraví lidské i zvířecí.

Zmije obecná

U nás v Česku můžete potkat maximálně zmiji obecnou. Ta se vyskytuje nejčastěji poblíž měst, na kraji lesa, ale i v místech, kde je krásně teplo nebo vlhko. Pozor je třeba si dát i na mokřady, rybníky nebo potoky.  Potkáte-li na vycházce se svým mazlíčkem tuto jedovatou zmiji, bude lepší se jí obloukem vyhnout. Zmije je plachá, na dusot nohou zpravidla rychle zareaguje. Pokud se vám ale štěstí vymkne a had kousne domácího mazlíčka, věřte, že je v tu chvíli zle. Jak zachovat klidnou hlavu a jak postupovat?

Zmije obecná

Foto: Björn S…, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Zmijí uštknutí

Zmijí uštknutí ohrožuje psí život, jednejte rychle. Na vzdálenost od vašeho psa nemusí být zmije mnohdy ani vidět. Po napadení se zmije většinou stáhne rychle do ústraní. Pes často prudce vyjekne a svým nezvyklým zakňučením o sobě dá vědět. Pokud je místo po napadení oteklé a bolestivé, je na čase jednat ihned. Každá vteřina se počítá. Na místě uštknutí se zpravidla vytvoří krevní výron. Ale může dojít i k daleko vážnějším komplikacím. Které to jsou?

Pes může krátce po napadení přestat pravidelně dýchat, zpravidla dojde k omdlení, ztrátě vědomí a v horších případech i k selhání tělového oběhu zvířete. Pak je na místě sehnat co nejrychleji veterináře, psa dopravte co nejrychleji k doktorovi. Nejvíce ohrožené skupiny psů jsou ty, které jsou nemocné. Fatální následky může mít uštknutí i pro štěňata, drobná plemena, či starší psy.

Jed z rány nevysávejte

Čas byste jen marnotratně ztráceli. Pokud psa uštknutí postihne v oblasti tlapek či nohou je to ještě lepší varianta. Na místo přiložte chladivý obklad, omezte fyzickou aktivitu a volejte na nejbližší veterinární kliniku. Číslo na svého veterinárního lékaře noste vždy u sebe.

Zdroje informací: https://hobby.instory.cz/4737-jak-se-zachovat-kdyz-vaseho-psa-ustkne-zmije.html

https://vedazive.cz/priroda-zvirata/jak-postupovat-kdyz-psa-ustkne-jedovata-zmije-kazda-minuta-je-draha/

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.