Co dělat, když vám ztvrdne pytel s cementem nebo betonem

cement

Ztvrdlý pytel s cementem stavaře příliš nepotěší. Na vině může být hned několik příčin a stačí i malá chvilka nepozornosti. Dá se se ztvrdlým cementem vlastně ještě něco dělat?

Cement a beton

Cement i beton patří mezi vysoce reaktivní materiály, které ve vlhkém prostředí zpravidla rychle ztvrdnou, a to i ve chvíli, kdy je pytel zcela zavřený. Na tvrdnutí se podílí doba skladování a jeho podmínky. Pokud necháte cement s betonem v nepropustném pytli na místě, kde je zvýšená koncentrace vlhka, není divu, že bude stavební materiál brzy na odpis. Nežádoucí vliv může ale mít i přímé sluneční světlo či extrémně nízké nebo naopak vysoké teploty. V neposlední řadě bude rozhodovat i čas od chvíle, kdy pytel poprvé otevřete. Čím déle ho necháte otevřený, tím více zvyšujete riziko tvrdnutí.

Jak nejlépe naložit se ztvrdlým materiálem?

I když se může zdát, že je pytel spíše na vyhození, existuje nakonec pár kroků, jak tento materiál využít. Beton rozdrolte pomocí lopatky na menší části, volné částice odstraňte mechanicky. Ztvrdlou hmotu odejměte a nechte jen tu část betonu, která se dá i nadále využít.

Pokud je beton s cementem tvrdý jako kámen, nechte je recyklovat. Vznikne tak zdroj materiálu pro nové směsi na výrobu betonu či cementu. Ztvrdlé části betonu či cementu vám dobře poslouží i jako podkladový materiál například při výstavbě chodníků či drobných úpravách jiných konstrukcí.

cement

Foto: Pixabay

Nechte to na profesionálech

Pokud nebudete umět se ztvrdlým materiálem sami naložit, obraťte se raději na specializovanou službu, která vám s recyklací pomůže. Pomocí technologie a vhodných zařízení dokáží materiál využít. Sami se do recyklace raději nepouštějte. Není tak jednoduchá, jak byste čekali.

Rozhodně nepomůže běžná hydratace. Ztvrdlý beton díky vodě nikdy nezměkčíte. Zapotřebí je sloučit kyselinu sírovou a kyselinu chlorovodíkovou. Teprve díky účinkům těchto dvou kyselin beton výrazně změkne. Dojde tak totiž k rozpuštění vápníku v betonu.

Do betonové směsi se nepřidává téměř nic jiného než voda, písek a cement s kamenivem, kde je důležitý především poměr těchto jednotlivých složek. Dojde-li k narušení betonové struktury snahou o recyklaci bez odborné pomoci, bude stát výsledný efekt za nic.

Zdroje informací: https://prima-receptar.cz/pytel-se-ztvrdlym-cementem-ci-betonem-co-to-zpusobuje-a-da-se-jeste-pouzit/

https://www.stavebni-vzdelani.cz/skladovani-cementu/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.