Oheň

Čím topit – krbová kamna na dřevo, plynový kotel, elektřina

Vytápění domova dřevem, plynem či elektřinou nese své výhody i nevýhody. Nezaměřujte se jen na cenu, důležitou součást rozhodování představuje také uživatelský komfort. Přinášíme vám srovnání vytápění krbovými kamny, plynovým kotlem a dalšími způsoby.

Krbová kamna vás potěší romantikou

Plápolající oheň a rychlé teplo poskytnou krbová kamna, která se však hodí do menších prostor nebo jako doplňkový zdroj tepla. Ti, kteří s kamny na dřevo topí jako s jediným zdrojem, si stěžují zejména na vysokou prašnost, nižší efektivitu a častou obsluhu. Jejich krásný vzhled je však předurčuje spíše jako dekorativní prvek do domácnosti, jenž vám nenahraditelným způsobem zpříjemní chladné večery.

Výhodou je, že můžete kamna zapálit kdykoliv, i bez elektrického proudu. Zároveň snadno seženete dřevo nebo brikety a nepotřebujete žádné drastické stavební úpravy nebo přípojky. Pokud plánujete dřevo sami sekat, připravte se na pořádnou fyzickou práci. Jestliže byste chtěli topit jen samotnými krbovými kamny, počítejte s každoroční údržbou vnitřního obložení. Neutuchající žár totiž může vnitřní šamot při intenzivním používání poškodit.

Plynový kotel vyžaduje minimální péči

Plynové vytápění se může stát oblíbeným způsobem vytápění celého domu. Potřebujete však na pozemku přípojku na zemní plyn. Kondenzační plynový kotel pak dokáže razantně snížit provozní náklady na vytápění (až o 20 % oproti zastaralé technologii).

Plynové vytápění nevyžaduje častou obsluhu, navíc můžete teplo jednoduše a přesně regulovat. Za velkou výhodu se dá považovat možnost připojení k vytápěcím systémům – radiátorům nebo podlahovému topení – a slouží také k ohřevu vody. Kotel však vyžaduje pravidelné revize.

Topit se dá i dalšími způsoby

Dále můžete topit i elektřinou, peletami či tepelným čerpadlem. Elektřinu však kromě pohodlí při užívání bez nutnosti obsluhy doprovází vysoké náklady. Kotle na pelety pak poskytují cenově dostupné a ekologické palivo, vyžadují však více obsluhy. Nejmodernějším způsobem je topení tepelným čerpadlem, které je velmi úsporné i komfortní. Pořizovací náklady však přesahují 100 000 Kč, což můžete vidět jako jeho velkou nevýhodu.

Oheň rodinného krbu nenahradíte

Výběr správného systému topení pro vaši domácnost záleží na několika faktorech: stavební a finanční možnosti, velikosti prostoru a požadovaném komfortu užívání. Vyberte si podle svých preferencí – pokud se nechcete vzdát pohledu do plamenů, doporučujeme krbová kamna využít jako doplňující zdroj tepla, jenž navíc zatraktivní váš interiér.

Zdroj náhledového obrázku: Pexels.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *