Chytré topení se vyplatí opravdu všem, říká odborník Bohumil Hurda

Bohumil Hurda

Zájem o chytré technologie v domácnosti neustále roste, a to nejen z důvodu pohodlí, ale zejména kvůli finančním úsporám a ekologii. O tom, jak může chytré topení pomoci snížit náklady za vytápění, jsme si povídali s panem Bohumilem Hurdou, produktovým manažerem BOLA spol s.r.o.

Mohl byste představit společnost BOLA spol s.r.o.? Jaká je historie firmy a jaký sortiment nabízíte? Prodáváte produkty i v kamenné prodejně nebo jen na webu bola.cz?

BOLA s.r.o. je česká rodinná firma založená v roce 1991 v Praze. Nyní působíme v České republice a na Slovensku, produkty z e-shopu ale expedujeme do celé Evropské unie. V naší nabídce najdete široký sortiment měřicí, regulační a topenářské techniky od renomovaných světových výrobců. Poskytujeme také individuální konzultace a zájemcům rádi navrhneme řešení na míru. Dbáme na neustálé vzdělávání našich zaměstnanců, takže se můžete spolehnout, že naše návrhy budou opravdu odpovídat vašim představám. Mezi naše klienty patří jak jednotlivci, tak i velké firmy. Produkty lze objednat z e-shopu s doručením nebo vyzvednout osobně v Jinočanech u Prahy.

O které typy produktů je v současné době největší zájem?

Dlouhodobě je vysoký zájem o nejrůznější filtry, čerpadla a armatury, ale také o detektory nebezpečných plynů. V poslední době výrazně roste zájem o systémy chytrého vytápění, a to jak ze strany domácností, tak i firem. Důvodem jsou nejen rostoucí ceny energií, ale i zvyšující se zájem o udržitelnost.

Opravdu mohou pomoci chytří pomocníci uspořit na energiích?

Jednoznačně. V případě vytápění jde o významné úspory, které ovšem nemají negativní vliv na tepelný komfort. Obecná poučka říká, že snížení teploty o pouhý 1 °C představuje úsporu až 6 %. Systém chytrého vytápění přitom může průměrnou teplotu snížit až o 3 °C, a to díky zónové regulaci a naprogramovaným denním a týdenním režimům. Jednoduše řečeno, v každé místnosti a v každou hodinu bude teplota nastavena přesně tak, aby zajistila požadovanou tepelnou pohodu bez zbytečného přetápění. Pokud domácnost ročně za vytápění platí 50.000 Kč, ušetří tak 9.000 Kč ročně, někdy dokonce více. Návratnost této investice je tedy rok až dva roky.

Co si pod pojmem chytré vytápění představit?

Součástí chytrého vytápění jsou nejrůznější senzory a regulátory. Ty neustále snímají nejen teplotu v interiéru, ale i další faktory, které mají vliv na teplotu, např. otevření okna. Jak už jsem říkal, chytré termostaty lze naprogramovat podle denní doby a pro každou místnost zvlášť, a právě tyto senzory umožňují, aby řídící jednotka měla dostatek dat pro regulaci vytápění.

VytápěníFoto: Pixabay

Pro jaké stavby je chytré topení určené? Je vhodné pro nízkoenergetické domy nebo naopak třeba i starší domy, které jsou hodně energeticky náročné?

Chytré topení se vyplatí opravdu všem. Je vhodné do starších domů i moderních nízkoenergetických staveb, pro všechny druhy lokálního vytápění, jako jsou kotle, tepelná čerpadla a další, ale také pro radiátory i podlahové vytápění. Chytré vytápění pomáhá šetřit finance a snižovat uhlíkovou stopu domácnostem i komerčním objektům.

Jak se chytré topení ovládá?

Chytré topení je připojené na WiFi, takže jej lze ovládat i na dálku pomocí mobilní aplikace, internetu nebo aplikace chytré domácnosti. Díky tomu si například můžete v obýváku zatopit ještě před příchodem domů. V aplikaci uvidíte i různé statistiky a další důležité informace, které vám mohou posloužit pro snížení energetické náročnosti vytápění. Milovníci nových technologií ocení i možnost ovládání pomocí hlasového asistenta. Chytré termostaty je samozřejmě možné ovládat i pomocí řídicí jednotky přímo v domácnosti.

Co u vás v obchodě bola.cz mohou zájemci koupit, aby jejich domácnost byla „chytrá“ a co nejvíce úsporná?

Jde zejména o zmíněné systémy chytrého vytápění, jelikož právě topení je standardně nejvyšší položkou na účtech domácností. Dále nabízíme chytré termostatické hlavice na radiátory, zónové regulátory topení nebo ekvitermní regulátory, které při regulaci vytápění zohledňují venkovní teploty. Systém chytrého vytápění tak umíme navrhnout na míru všem požadavkům.

Dokáže si výrobky pro chytré vytápění zájemce instalovat v domácnosti sám? Nebo by si měl raději zavolat odborníka?

Určitě doporučujeme instalaci odborníkem. Montáž totiž vyžaduje pokročilé technické znalosti, termostat je nutné připojit na elektřinu a mnohdy je potřebný i stavební zásah. Pokud navíc plánujete využívat chytré vytápění i pro spínání zdroje tepla, nevyhnete se připojení na kotlové relé, což by měl dělat opravdu jen zkušený topenář. Chytré termostaty se navíc musí naprogramovat podle jednotlivých zón a časů, což také vyžaduje specifické znalosti v oboru. Pokud chcete, aby termostat optimálně reguloval teplotu a přinesl vám co možná nejvyšší úspory, je odborná montáž namístě.

Jaké značky systémů chytrého vytápění se u vás v internetovém obchodě nejvíce prodávají? Z jakého důvodu?

Nejoblíbenější jsou systémy Siemens Connected Home a Honeywell Evohome. Ty jsou vhodné pro jakkoliv velké budovy a lze si k nim pořídit doplňkové příslušenství, které vám pomůže ještě více optimalizovat provoz topení. Zákazníci velice kladně hodnotí také uživatelskou přívětivost těchto systémů. Termostaty této značky zvládne ovládat opravdu každý. Neméně kvalitní výrobky ale nabízí také Danfoss ve své produktové řadě pro podlahové vytápění Danfoss Icon a pro radiátorové vytápění Danfoss Ally.

Děkujeme za rozhovor!

Zdroje info: Autentický rozhovor, bola.czbola.cz 

Bohumil Hurda: Náhledové foto se svolením Bohumila Hurdy

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.