Chyby při praní prádla. Kolik z nich děláte vy?

pračka

Praní prádla je činností, která se nám může zdát naprosto rutinní. Může být vůbec něco, co nás na něm může překvapit? Jak to tomu často bývá, ďábel se skrývá v detailech. To znamená, že i když na hledání rad a tipů pro praní rezignujete, nic hrozného se nestane a vy budete moct prát tak, jako doposud. Pokud ale budete chtít, aby bylo vaše prádlo vypráno skutečně maximálně efektivně, vyplatí se ujistit, že přece jen neděláte nějakou malou chybičku.

Prádla i prášku měřte „tak akorát“

To, že méně je někdy více, platí i u praní prádla v pračce. Pračka zbytečně narvaná k prasknutí, kdy nemůžete zavřít ani dvířka, jistě nebude tím správným způsobem praní prádla. Vlákna, která se o sebe třou až příliš, se rychleji poškozují, a v důsledku nedostatku místa se navíc nedocílí žádaného efektu při vlastním praní. Prádlo totiž zůstane na mnoha místech suché, nepronikne k němu prášek a v důsledku tedy bude stále znečištěné.

Nejenom množství prádla, ale také dávkování pracího prášku by však mělo splňovat určitá pravidla. Prací prášek při velkých dávkách zbytečně pění a efekt z čistého prádla se pomalu vytrácí, protože chytré pračky si berou méně vody. Pokud totiž na tak malé množství vody přidáte větší dávku prášku než je předepsané, dojde k nechtěnému efektu. Prádlo zůstane po vyprání v mydlinách a fleky, které na něm zaschnou, mohou budit dojem znečištění.

pračka

Foto: Pixabay

Příprava se vyplatí

Nezapomeňte ani na odstranění skvrn před praním. Hodně znečištěné kousky prádla je potřeba ošetřit předem pomocí odstraňovače skvrn. Jen tak bude praní skutečně efektivní. I vůně vašeho prádla může rozhodnout o celkovém dojmu z praní. Nemíchejte proto různé vůně dohromady. Používejte vždy vzájemně kompatibilní vůně pracího prášku a aviváže.

Vždy dodržujte třídění podle barev a materiálu ze kterého je oblečení vyrobeno. Nedojde tak k zaprání barev a poničení vláken. Každé prádlo vyžaduje určitý stupeň teploty vodní lázně, který je nutno nastavit na své pračce předem.

Pokud máte pračku se sušičkou, i tam dbejte na množství prádla, které potřebujete rychle usušit. Velké množství prádla v sušičce hůře prosychá a navíc je po vyndání více pomačkané.

Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/chyby-pri-prani-pradla-30000429.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.