Chalupa

Chraňte chatu před mrazy i zloději!

Zima je tady a u tohoto textu by měli zbystřit hlavně chataři a chalupáři. Ti musí totiž své rekreační stavby připravit na mrazivé počasí, ale i například na zloděje, protože budou delší dobu úplně bez dozoru. Na oba aspekty se detailně podíváme. Pojďme na to!

Mrazy přicházejí

Nejdůležitější záležitost, kterou musíte jako vlastník chaty nebo chalupy udělat, je bezpochyby zajistit, aby na chalupě nezamrzla voda. Jak na to? Nejprve uzavřete hlavní přívod vody, veškerý obsah, který zbude, vypusťte. Potrubí musí být prázdné. Je to logické. Voda je nejčastějším viníkem škod na chatách a chalupách přes zimu. Při vypouštění vody nesmíte zapomenout ani na bojler. Ten odpojte od zdroje vody a otevřete ventil i kohout potrubí k bojleru. Veškerá voda tak vyteče. Odpojení bojleru od přívodu elektrické energie je také samozřejmostí.

Nezapomeňte na střechu

Při opouštění obydlí, které navštěvujete jen sezónně, nezapomeňte ani na střechu. Zkontrolujte její bezchybnost a celistvost. Přes zimu totiž stačí jen malá škvíra nebo chybějící taška, a na jaře interiér obydlí nepoznáte. Do domu může natéct, zvýší se vlhkost a do stěn se dostane plíseň. Ruku v ruce s kontrolou střechy jde také vyčištění okapů. Nedopusťte, aby listí a jiné částice okapy ucpaly. Lehce se totiž může stát, že starší okapy nevydrží nést tolik vody, spadnou a mohou udělat škodu, jak na fasádě, tak třeba na oknech.

Co vymyslet na zloděje?

Chaty a chalupy, které bývají v zimním období téměř nehlídané, mohou také lákat zloděje. Majitelé chat by tak měli mít na mysli, že objekt musí být dobře zabezpečen. Základní pravidlo je, nenechávat v chatách nic cenného. Nejde však o jediné pravidlo. Někteří zloději totiž nejdou jen po cennostech. Navíc absence cenností uvnitř automaticky neodradí zloděje, který o ní nemá ani tušení. Určitě se tak vyplatí investovat alespoň do nějakých zabezpečovacích nástrojů. Začít můžete alespoň bezpečnějšími nebo bezpečnostními zámky. Některé technologie dokonce mohou využít váš mobil ke komunikaci a nahlášení nebezpečí. Jde například o kamery venkovní i vnitřní od firem Yale Smart Living, ale i další. Přemýšlet lze také o bezpečnostních dveřích.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *