chodník

Chodníky kolem domu z hlediska své skladby

Řešení chodníkového systému okolo vašeho domu je velmi důležité a nemělo by být neprávem opomíjeno. Je jasné, že chodníky jsou u mnohých novostaveb až na posledním místě. Lidé chtějí co nejdříve bydlet a co mají pod nohama, je zpočátku absolutně nezajímá. Až později dospějí k názoru, že situaci je zapotřebí řešit. Často ale dochází k tomu, že terén již není na chodníky dostatečně připravený a je zapotřebí celá řada inovací. Podívejme se tedy na základní aspekty, které bychom měli brát v potaz při realizaci nového chodníku.

Výběr dlažby

Základem pro opravdu kvalitní chodníky kolem domu je pochopitelně výběr dlažby. Určitě byste měli mít rozmyšlené, zdali budete chtít klasickou zámkovou dlažbu, anebo dlažbu vymývanou či jiný typ dlažby. Jak klasické, tak i zahradní chodníky vypadají na základě použití konkrétního typu dlažby různě a mohou se a nemusejí líbit. Nejčastěji se bere klasická dlažba typu Holand od společnosti Presbeton anebo od jiných výrobců betonových dlaždic.

Rozmístění dlaždic

Na základě vašeho výběru dlažby byste také měli rozhodnout o tom, jak bude dlažba rozmístěna. I obdélníkové a jiné druhy dlažby je totiž možné dávat různě. Nejčastěji se obdélníkové kusy dlažby kombinují s polovičními kusy anebo se skládají napříč tak, abys e nemuselo dořezávat velké množství konkrétních dlaždic. Dořezy jsou pochopitelně hodně pracné a také nemusejí být přesné, což již na pohled může představovat problém.

Celkové propozice chodníku

Určitě není od věci také vědět, jak to bude s celkovými propozicemi chodníků okolo domu. Promyslet byste si měli zejména celkovou šířku chodníku. Optimální míra neexistuje, nicméně doporučován je minimálně metr šířky chodníku. U širších chodníků je ideální to, že se na ně vlezete ve více lidech a také fakt, že vám poroste okolo chodníku tráva i přes přesah střechy.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *