Černé mušky zvané smutnice mohou za úhyn pokojových rostlin

Domácí rostlina

Pusťte se do války se smutnicemi. Jsou to malé černošedé mušky, které vylétají z květináčů a kladou vajíčka do substrátu, ze kterých se vylíhnou další a další larvy. Jedná se o nejčastější škůdce pokojových rostlin v zimních měsících. Jeví vaše rostlina známky nedostatku živin nebo nedostatku vlhkosti? Zkontrolujte, jestli náhodou nemá problém se smutnicemi!

Malé černošedé mušky, kterým se říká smutnice, jsou nejčastějšími potížemi pokojových rostlin. Vylíhlé larvy smutnic, které jsou zakryty půdou, sají a okusují kořeny rostlin, a tím jim škodí. Kontaminovaná rostlina po chvíli zežloutne, chřadne a uhyne. Pokud se rozhodnete se smutnicemi bojovat, prozradíme vám triky, které zajistí vaše pokojové rostliny před půdními škůdci.

Snažte se zamezit jejich životnímu cyklu

Vylíhlé larvy jsou velmi malé a pouhým okem nepostřehnutelné. Často je přivezete domů s novým substrátem nebo pokojovou rostlinou. Po první zálivce se vylíhlé larvy rychle vyvinou a stanou se z nich mouchy, které začnou létat kolem rostliny a rychle se množí! Kladou stále více vajíček do substrátu, která se během 5 až 10 dnů mění v další éru vylíhlých larev. Přerušení životního cyklu je tedy klíčem k vítězství!

Každý substrát nechte vyschnout

Smutnice milují teplo a vlhkost. Kladou vajíčka do vlhké půdy a ve zvláště příznivých podmínkách mohou zkrátit svůj cyklus o několik dní a rychle se množit. Dobrá zálivka a standardní větrání jsou nejen vhodnou prevencí, ale i jako první pomoc. Pokud objevíte smutnice, okamžitě přestaňte rostlinu zalívat a nechte kořenový bal úplně vyschnout. Smutnicím značně ztížíte přežití a pro ně bude těžké se množit. Vhodným řešením je dodatečně posypat povrch substrátu vrstvou křemičitého písku nebo kamínků, které zabrání mouchám snášet vajíčka a udusí vylíhlé larvy v substrátu.

Foto: pngegg

Zlikvidujte dospělé jedince

Opatřete rostliny žlutými páskami, které jsou zajištěny nevysychajícím lepem. Svítící žlutá barva je přitahuje a lepidlo lapá mouchy. Tímto způsobem se budete moci efektivně zbavit dospělých jedinců, kteří by mohli začíst klást další a další vajíčka.

Využijte jejich protivníků

Parazitické hlístice jsou nejšetrnější a nejúspěšnější zbraní proti těmto parazitům. Hlístice larvy smutnic loví a útočí na jejich trávicí a dýchací ústrojí. Napadené smutnice za několik dní uhynou. Hlístice neublíží rostlině ani lidem a zmizí, jakmile zničí všechny larvy v substrátu.

Zdroje info: pestujeme.cz, stavby.cz

Náhledové foto: Pixabay