Bydlení ve městě nebo vesnici? Výhody a nevýhody

Praha

I přesto, nebo právě proto, že je dnešní doba tolik uspěchaná, dává většina lidí přednost bydlení na okraji velkých měst, kde je méně hluku a lepší ovzduší. Nedá se však říci, že by bylo méně lidí, kteří chtějí ještě dál. Přibývá tak stále více a více lidí, kteří se stěhují z centra měst pryč úplně, nikoliv do satelitu, ale na vesnici.

Důvody k odchodu z města

Při rozhodování o odchodu z města nehraje vždy jen touha po romantice rán ve společnosti srnek. Rozhodujícím faktem je mnohdy nedosažitelný nákup bytu nebo hypotéka, jejíž splátky ve městech raketově narůstají s rozměry bytu či domu. Volba mezi bydlením na vesnici a ve městě je zásadní a ovlivňuje celou řadu věcí.

Nákupy ve městě a na vesnici

Dostupnost některých obchodů na vesnici je mnohem chudší, než ve středu velkých měst, kde se dá pohodlně nakoupit ve velkých obchodních centrech. To je samozřejmost, se kterou se zájemci o život na venkově zkrátka musí chtě nechtě smířit.

Na druhou stranu to znamená, že šetření peněz je na vesnici v tomto ohledu snazší. Lidé na vesnicích utratí díky omezeným možnostem nákupu často o dost méně peněz za oblečení, elektroniku apod. Jinými slovy, není tam tolik příležitostí utrácet „za hlouposti“.

farma

Foto: Pixabay

Dostupnost

Pokud se poohlédneme po dostupností, jsou velká města v tomto ohledu ve velké výhodě. Mnohem méně se jich týkají problémy se zpožděnými vlaky či autobusy. Na vesnicích se můžete často ocitnout v situaci, kdy se budete potřebovat dostat náhle k lékaři. Pokud vám zrovna ujede jediný autobus, který během dopoledne projíždí vaší vesnicí, budete mít bez vlastní dopravy autem nejspíš smůlu. Tedy pokud budete chtít mít všechny možnosti rychle po ruce, bude pro vás volba města tou vhodnější.

Nemůžete však na druhou stranu počítat s tím, že budete mít ve městě lepší ovzduší a víc přírody. Nabízí se samozřejmě kompromis, bydlení na okraji měst je mnohem klidnější než v centru, okolí bývá hezky upravené, je tu čisto a relativní klid.

Lidé se zde více znají, a tak vám ani nepřipadají cizí, alespoň do jisté míry, s opravdovou vesnicí se to stále dá jen těžko srovnávat. Navíc, trendem dnešní doby jsou především developerské byty na okraji velkých měst s poměrně dobrou dostupností a zdravým zázemím v podobě mateřských i základních škol, zdravotnických zařízení a malých obchodních řetězců. Zde lze však jen těžko mluvit o předstupni vesnice, jedná se o pravý nefalšovaný život ve městě.

Zdroje informací: https://www.asb-portal.cz/architektura/rodinne-domy/porovnani-bydlet-na-vesnici-nebo-ve-meste

https://www.peknebydleni.cz/bydleni-na-venkove-nebo-ve-meste/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.