Budiž světlo: Jak na správné osvětlení domácí pracovny

kancelář

Světelné podmínky mají vliv na pracovní výkonnost i naše zdraví. Ať už máte domácí pracovnu nebo právě si ji zařizujete, nezapomeňte na správné osvětlení. Poradíme vám, nejen jaké pořídit, ale na co si dát pozor, abyste si zbytečně neničili zrak a zároveň měli kvalitní osvětlení.

Kdo dělá z domu, tak ví, že tráví v pracovně zpravidla více času, než je běžná pracovní doma a k tomu ještě i v časech mimo běžnou pracovní dobu. A jelikož intenzita, barva a další faktory světla mají efekt na naši bdělost, výkonnost, náladu, dokonce i na celkový psychický a fyzický stav, je zásadní volba správného osvětlení.

Barva světla pro domácí pracovnu

Jedná se o jeden z podstatný faktorů. Pro práci a tím tak pro pracovnu je vhodná volba neutrální bílé barvy, nejčastěji 4000 K (teplota chromatičnosti).

Centrální svítidlo coby základ

Centrální neboli hlavní svítidlo na stropě je základem. Je nepostradatelné. Při výběru se neřiďte jen designem, ale dobře si předem promyslete jeho umístění. Mělo by totiž rovnoměrně osvětlovat celou místnost. Zde je třeba zohlednit i samotnou velikost interiéru, tj. vaší pracovny. Zde se nabízí volba hned z několika typů svítidel, jako jsou plochá LED světla. Známá jako LED panely. Rozptylují světlo a zajišťují právě rovnoměrné osvětlení plochy celé místnosti. Výhodou je, že LED panely jsou vhodné do každého interiéru i stylu zařízení.

Další variantou jsou zapuštěná svítidla, která dosáhnou podobného účinku, přestože neposkytují difúzní osvětlení sama o sobě. V dostatečném počtu jsou ovšem vhodná jako základní osvětlení pracovny. Stropní či závěsná svítidla s látkovým stínidlem jsou možnou alternativou základního osvětlení domácí pracovny. Oba typy vynikají rovněž po dekorativní stránce. Dobrou volbou je rovněž nástěnné svítidlo, které poskytne pracovně dostatek potřebného světla.

pracovna

Foto: Pixabay

Efektivní doplňující osvětlení

V domácí pracovně můžete vytvořit příjemné i nepřímé osvětlení pomocí LED pásků. Světlo je distribuováno v místnosti a je zárukou, že nebude nikterak oslňovat. Mezi praktické a doplňující osvětlení patří lampa na pracovní stůl.

Ta by rozhodně na stole neměla chybět. Pokud je vaše pracovní plocha umístěna u stěny, můžete zvolit variantu nástěnné lampy. Hlavně musí být dostatečně výkonná, abyste na práci dobře viděli. Volte stolní lampu, která je snadno polohovatelná více směry. Díky tomu si můžete rychle měnit intenzitu i proud světla při různých činnostech. Důležité je umístění lampy naproti ruce, kterou píšete, abyste si nestínili, tj. praváci doleva a naopak.

Zdroj: profisvitidla.cz, e-light.cz

Náhledové foto: Pixabay