nože2

Broušení nožů a péče o ně

Když již doma budete mít kvalitní nůž, rozhodně stojí za to se o něj starat. Pokud je i sebekvalitnější čepel nenabroušená, setkáte se s tím, že nůž nebude plnit takovou funkci, jakou by ve skutečnosti měl. Broušení nožů je poměrně specifickým procesem, který má svá stanovená pravidla. Učinit tak můžete hned několika různými způsoby. Podívejme se tedy na možnosti broušení nožů, které se vám mohou určitě hodit. Přidáme i několik rad týkajících se skladování nožů.

Domácí broušení nožů

Jestliže chcete mít nůž v dokonalé kondici, pak je nezbytná především ocílka na broušení nožů. Ta by měla být předmětem každodenní potřeby. Ocílku je nutné použít po každém krájení, aby se nůž držel v dokonalé kondici. Nůž by měl být ostřen v případě, že již ostrý je. Tupé nože ocílkou určitě nenabrousíte dle potřeb. Pokud nemáte ocílku, lze nůž jednoduše přibrousit dle rad starých babiček. Stačí k tomu pouze využít spodní část porcelánových hrníčků anebo misek či jiného náčiní běžně využívaného v kuchyni. K broušení můžete využít klidně i domácích brusek. K dispozici je jak manuální, tak i elektrická bruska.

Profesionální broušení nožů

Optimální volbou je profesionální broušení nožů, které vám bez problémů zrealizují ve speciálních prodejnách anebo klidně i na internetu. Stačí jen nože poslat na tu správnou adresu a následně je obdržíte již nabroušené. Při volbě broušení nožů od nějaké profesionální společnosti byste měli dbát na její správný výběr. Některé firmy mnohdy nejsou schopny nože dokonale nabrousit.

Ukládání nožů

Velmi důležité je správné uložení nožů na místo, kde by měly být. Někteří lidé mají nože u sebe tak, že se dotýkají čepelemi. Tento způsobem je nejméně vhodný a dochází díky němu k rychlému otupení ostří. Optimální je mít přímo na každý nůž pouzdro, anebo mít nože přímo v dřevěném stojanu s děrováním určením pro jednotlivé typy.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *