Bílé puchýře na plodech rajčat: Poradíme, jak jim lze zabránit

Rajčata

Pěstování rajčat není nic extra složitého. Pokud ale chcete maximalizovat svou úrodu, čeká vás určité úsilí. Zcela zásadní je správná zálivka, jejíž množství je třeba přizpůsobit počasí. Stejně tak důležité je ale vybrat správné stanoviště, které je v tomto případě slunečné. Už jen splněním těchto dvou podmínek se můžete vyvarovat mnohých problémů se škůdci a nemocemi. Někdy se ale poškození plodů nevyhneme.

Bílé puchýře na rajčatech

Mezi běžné potíže, které na plodech rajčat můžeme pozorovat, jsou bílé puchýře. Naštěstí se nejedná o žádnou chorobu ani škůdce. Puchýře vznikají vlivem popálení od slunce. Ačkoli je slunce důležité pro velké množství krásně vybarvených plodů, někdy může být též zdrojem problémů. Vzniká v důsledku odstraňování nemocných listů, přílišným prořezáváním, nesprávnou péčí atd. Jakmile tento problém objevíte, začněte jej řešit!

Konzumace rajčat s puchýři

Rajčata, která byla popálena sluncem, mají v prvotní fázi bílé puchýřky. Ty se následně zbarví do hnědé až šedé a propadnou se. Jak plod dále roste, v tomto místě praskne a je pozvánkou mnohých chorob, včetně plísňových. Takto poškozená rajčata (pokud neplesniví) se dají ještě jíst. Odkrojte poškozené místo a zbytek rajčete použijte nejlépe na výrobu salsy, kečupu, protlaku – zkrátka tam, kde vzhled nehraje roli.

Stín do zahrady

Potýkáte-li se s tímto problémem, můžete rajčatům vytvořit umělý stín. Pomohou v tom různé zahradní kryty, které použijete v době, kdy je sluneční záření nejintenzívnější. Takové kryty se dají koupit nebo si je snadno vyrobíte. Postačí nějaká stínící látka a nějaké podpěry, na kterou ji zavěsíte – dřevěné či kovové tyče apod. Při vytváření krytů řady zajistěte, aby otvor směřoval na východ. Tímto způsobem mohou vaše rajčata dostat dostatek jemného ranního slunce a zároveň být chráněna během nejdrsnějších částí dne.

Rajčata

Foto: Pixabay

Klece pro rajčata

Klece pro rajčata jsou dostupné v každém zahradnickém centru a působí jako prevence vzniku popálenin od slunce. Klece mohou pomoci vyřešit problém s ptáky, škůdci i chorobami. Rostliny rajčat se obalí kolem klece, čímž vytvoří stín pro plody. Toto řešení ale není vhodné pro všechny odrůdy rajčat, spíše pro ty košatější.

Správná zálivka

I nyní je třeba zmínit správnou zálivku – zaléváme k základně rostliny, pomalu a hluboce. Nikoli shora. Kapičky vody mohou na slunci zapůsobit jako lupa a popálí ty části rostlin, na kterých zůstanou. Navíc může horní způsob zalévání způsobit mnohé choroby a plísně.

Správné prořezávání

Prořezáváním dopřejte rajčatům více vzduchu, což funguje jako prevence vzniku houbových a plísňových onemocnění. Bohužel to ale může způsobit to, že plody jsou méně chráněny před silným sluncem. Prořezávejte tedy pouze v případě, že je keřík příliš hustý a raději méně.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/tomato-sunscald/

https://prima-receptar.cz/choroby-rajcat/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.