Beton ochrání a vyzdobí vaši zahradu. Jaké prvky vám nesmí chybět?

Dlažba

Sníte o dokonalé zahradě plné elegantních zákoutí? Nespokojíte se pouze s rovnou zatravněnou plochou a hledáte něco více? V takovém případě počítejte s usazením různých betonových prvků. Jak s jejich pomocí vykouzlíte zahradu jako na zámku?

Beton vás přežije

Možná si říkáte, proč byste se měli zajímat právě o betonové prvky. Tento materiál dokáže vytvořit zdaleka nejodolnější schody, bazénové lemy, obrubníky, sedáky, květináče, sloupky i zídky mezi jednotlivými částmi pozemku.

Během jednoho dne si je necháte položit, a poté budete mít desítky a desítky let klid. Beton totiž spolehlivě odolává vlhkosti, vodě, UV záření, krupobití, plísním, parazitům, změnám počasí i mechanickému namáhání ve všech podobách.

A co víc, v dnešní době není beton pouze nevýrazný, nudný a šedý prvek bez nápadu. Přichází v tolika barvách i tvarech, že často připomíná umělecké dílo.

Ideální dlažba na zahradu

Zdaleka nejčastějším řešením u drtivé většiny majitelů zahrad je venkovní dlažba z betonu. Tato vychytávka přichází v pestré škále dekorů, barev, tvarů i imitací přírodních materiálů. Při troše šikovnosti si ji přitom hravě zvládnete položit sami. Postačí vám k tomu základní vybavení. Pokud nejste zrovna fanoušek manuální práce, prostě si zaplaťte řemeslníky.

Imitace přírodních materiálů

Máte rádi přirozený vzhled zahrady a chcete si vychutnávat přírodní materiály? Pak je pro vás vhodnou volbou takzvaná natural dlažba. Tímto názvem se označují typy, které věrně imitují své přírodní protějšky.

Typickým příkladem je třeba dekor „Bark“. Ten vypadá přesně jako dřevěná prkna, kůra stromu, trámy, případně pařezy i s letokruhy. Vzhled je sice stejný, ale beton má přidanou hodnotu ve vysoké odolnosti.

Chcete-li něco decentnějšího, mrkněte se na dekor „Dakar“. Ten vypadá jako ploché kameny zapuštěné do země, takže tvoří typický přírodní chodníček. Ničím tedy neruší přirozený vzhled zahrady.

Dekor s názvem „Ferra“ zase imituje přírodní břidlici. Jednotlivé desky mají obdélníkový tvar, díky němuž snadno vytvoříte rovnou a ohraničenou plochu. Budete mít přitom pocit, že chodíte po klasickém kameni.

Máte rádi retro a „starší“ vzhled? V tom případě se spolehněte spíše na desky „Ruvido“. Ty připomínají nažloutlý vápenec s jemnými prasklinami.

Vyjmenovat všechny zajímavé dekory by vydalo na samotnou knihu. Raději se podívejte na webové stránky pod výše vloženým odkazem a prohlédněte si jednotlivé možnosti sami.

Dlažba

Foto: Presbeton

Zámková dlažba

Sháníte-li opravdu odolný podklad na příjezdovou cestu, je pro vás vhodným řešením zámková dlažba. Ta je přímo určená pro dláždění vysoce namáhaných míst – příjezdových cest, parkovišť, městských komunikací či cyklistických cest.

Moderně vyhlížející domácnosti ocení šedobílý dekor „Kareto“. Bavíme se o strohém a střídmém stylu.

Milujete-li „starší“ vzhled, mrkněte se na rumplovanou variantu „Historik“. Ta připomíná otlučené cihly (je však mnohem pevnější).

Zatravňovací dlažba

Zatravňovací dlažba je určená pro plochy, které vyžadují vysokou propustnost srážkových vod (například okolo záhonků). Jedná se o jakési vytvarované kostky, jež mají uprostřed průchozí otvor. Právě díky němu může stékat voda do půdy. Daný otvor lze vyplnit například trávou, případně malými kamínky.

Prozkoumejte všechny možnosti

Přemýšlíte, jaká dlažba se bude nejvíce hodit k vašemu životnímu stylu? Pak si pečlivě projděte nabídku jedněch z největších českých dodavatelů – společnosti Presbeton. Na jejich webových stránkách najdete desítky zajímavých dekorů přírodní, zámkové i zatravňovací varianty. Ihned získáte potřebnou inspiraci.

Náhledové foto: Presbeton

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.