4 způsoby, jak ušetřit za energie

Platba za energie patří v současné době mezi největší položky rodinného rozpočtu. Pokud chcete ušetřit a co dávat do energií co nejméně, udělejte si plán a začněte topit chytře, využívat roční období a nakoupit za levnější, případně vyzkoušejte další způsoby, jak ušetřit.

1) Udělejte si plán

Pokud chcete ušetřit peníze z rodinného rozpočtu, zkuste si spočítat, kolik měsíčně platíte. Největší částkou budou energie, tedy cena za plyn, vodu a elektřinu. Zkuste si udělat plán, kde si jednotlivé položky rozepíšete a zkuste sledovat několik po sobě jdoucích měsíců, kolik vlastně utratíte.

Tento plán si můžete dát na lednici a každý měsíc, třeba k prvnímu dnu v novém měsíci si napište spotřebu. Uvidíte, za co nejvíc utrácíte, kolik vody, elektřiny nebo plynu v jednotlivých měsících spotřebujete a zda můžete tato čísla snížit a výrazně tak ušetřit. Všimněte si také rozdílu spotřeby v jednotlivých ročních obdobích.

2) Topte chytře

Velkou položku rodinného rozpočtu dělá topení, výrazně ušetřit můžete, pokud si zvolíte vhodný způsob topení. Vyhněte se elektřině a plynu a zkuste topit jen dřevem nebo dřevěnými briketami. Výhodou takového topiva je jeho ekologičnost, snadná manipulace a výrazně jednodušší uskladnění oproti dřevu.

Dřevěné brikety a pelety mají navíc velkou výhřevnost a existují také speciální druhy briket, například noční dřevěné brikety, které dovedou topit celou noc a vyhřát tak dům, aniž byste museli k topení vstávat.

3) Využijte léto k úspoře

Léto je ideálním obdobím, kdy můžete koupit dřevěné brikety a pelety za nejlevnější cenu. Využijte toho, že v létě netopíte a že se jedná o sezónní zboží, které je ale dostupné celý rok. V létě navíc můžete brikety využít ke grilování, k topení na chatě nebo v zahradním domku. Výhodou je také to, že popel z briket můžete použít jako hnojivo.

4) Další způsoby, jak šetřit

Pokud přemýšlíte nad dalšími způsoby, jak ušetřit za energie, zkuste vyměnit pravidelné koupání ve vaně za sprchování, na záchod můžete nainstalovat dvojité splachování a využít tak jen menší proud vody, zalévat květiny můžete dešťovou vodou a při vaření můžete ušetřit plyn a elektřinu nejen letním grilováním, ale také tím, že využijete již jednou rozpálenou troubu a rovnou do ní dáte víc pokrmů. Ušetřené peníze si můžete následně užít se svými blízkými a rodinou a vyzkoušet nové zážitky nebo cestovat.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *