Zvládněte ochranu dřevěných materiálů s tímto návodem

Dřevo je výborným materiálem, kdy při správné péči může nabídnout až neuvěřitelnou životnost. Aby však mohly všechny výhody dřeva naplno vyniknout, je potřeba vědět, jak se o něj správně starat. Podívejte se na praktické rady, jaké prostředky zvolit a co je důležité nepodcenit při péči o dřevěné materiály.

Pozor na vlhkost

Protože je dřevo přírodní materiál, podléhá vnějším vlivům často více, než bychom si přáli. Naštěstí však existují různé způsoby, jak si s tím elegantně poradit. Pro dřevo je nebezpečná především vlhkost. Ta totiž může vytvořit ideální podmínky pro šíření dřevokazných hub, od kterých je již pouze krůček ke kompletnímu zničení materiálu a všech jeho pozitivních vlastností. S tím pomohou ochranné oleje, ale i správné řešení konstrukce, aby dřevo nebylo výrazněji ohrožováno vlhkostí. Důležité je, aby vlhkost dřeva nepřesahovala 15 %. Pokud splníte tuto podmínku, získáte materiál s téměř nekonečnou životností.

Impregnace a správně zvolený nátěr

Samotné surové dřevo potřebuje před využitím ve stavbě či všude jinde ošetřit vhodným přípravkem. Používají se nejrůznější oleje a lazury, jejichž úkolem je ochránit strukturu dřeva před pronikáním vlhkosti. Moderním řešením jsou nejrůznější impregnace na dřevo. Takové přípravky nabídnou nejenom ochranu před pronikáním vlhkosti, ale mohou pomoci také jako prevence před škůdci a plísněmi. Vrchní vrstvu může následně tvoři vosk či olej. Záleží však na konkrétním přípravku a na tom, s čím ho výrobce doporučuje kombinovat pro dosažení optimálních výsledků.

Foto: Pixabay

Pečlivější ochrana dřeva do exteriéru

U dřeva v interiéru nejsou nároky na ochranu tak velké jako při přípravě materiálů, které se budou využívat ve venkovním prostředí. Pro opravdu precizní ochranu existují přípravky, kterými se dřevo celé napustí. Následně tak nezůstane žádný prostor pro bujení dřevokazných hub či rozvoj škůdců. U dřeva používaného ve venkovním prostředí je zpravidla nezbytná ochrana o několika různých úrovních. Využijte proto kombinaci vhodných přípravků a nezapomínejte na pravidelnou kontrolu či obnovování vrchní ochranné vrstvy.

Zdroj: https://www.gala-drevo.cz/clanky-/jak-ochranit-drevo/ a https://www.drevostavitel.cz/clanek/7-tipu-jak-ochranit-drevo

Náhledové foto: Pixabay