Znáte jahodový špenát? Využití má skvělé

Jahodový špenát

Existují plodiny, které svým jménem zmatou každého laika. Tzv. jahodový špenát k nim určitě patří, neboť nemá nic společného ani s jahodami, ani se špenátem. Co si tedy pod pojmem jahodový špenát představit?

Špenát nebo merlík?

Jahodový špenát neboli merlík hlavatý je rostlina pěstovaná jako letnička. Jedná se přitom o rychle rostoucí zeleninu, která nejednoho člověka zaujme svým vzhledem. Původně pochází z teplých oblastí Středomoří a severní Afriky. I u nás se mu ale může dařit, postačí jej vysadit ho do volné půdy ze začátku jara na slunném místě a pěstitelský úspěch na sebe nenechá dlouho čekat.Jahodový špenát

Foto Javier Martin: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chenopodium_foliosum_Enfoque_2010-7-17_JardinBotanicoHoyadePedraza.jpg

Využití merlíku

Kromě toho, že je merlík zajímavý na pohled a lze jej pěstovat jako zpestření podoby, lze jej využít také v kuchyni. Své využití mají jak plody, tak i listy. Neočekávejte ale jahodovou chuť, ani u plodů, ani u listů. Ty jsou naopak nepříjemně hořké. Plody zase svojí chutí připomínají spíše chuť moruše.

Vzhledem plody připomínají maliny a použít je lze například do jogurtů, nebo jako ozdobu na zmrzlinový pohár či palačinky. Pokud bude mít nasbíraných plodů více, dá se z nich vyrobit i marmeláda. Jako pochutinu je lze potom posypat cukrem a zalít mlékem.

Jsou listy tak zdravé jako ty špenátové?

První listy merlíku se sbírají asi šest týdnů po výsevu a jak již bylo zmíněno, jsou hořké. Listy je proto lépe povařit, aby se zbavily hořkosti. Z listů lze následně připravit špenát, nádivku, anebo polévku.

Tato listová zelenina obsahuje spoustu vitamínů i minerálních látek, obsahuje také vlákninu. Konkrétně jsou listy bohaté na vitamíny C, A a K, vápník a železo. Na rozdíl od běžného špenátu nezatěžuje mekrlík žlučník ani močové cesty. Výhodou je i fakt, že merlík hlavatý můžete sklízet i během zimy pod sněhem, protože mu mráz nevadí a vydrží i teploty pod nulou.

Zdroj informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jahodovy-spenat-vypestujete-i-v-nadobe-chu-jahod-ale-necekejte.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.