01_sklipek

Zbudujte si u domu vinný sklípek

Posezení u sklenky dobrého vína, ať již s knihou nebo přáteli, je velmi oblíbený způsob trávení volného času. Ve většině domácností proto vždycky nalezneme nějakou tu lahev, ať již v domácím baru, nástěnném držáku na víno, anebo v lednici. Pravdou ale je, že to jsou spíše nouzová řešení, skutečný milovník vína má doma speciální chladničku na víno a ti, kdo to s vínem myslí opravdu vážně, disponují vlastním vinným sklípkem. Stavba takového sklípku na zahradě u domu přitom není nic extrémně složitého a obrací se k ní stále více lidí. Jak na to?

Jaké máme typy vinných sklípků?

Vinné sklípky si lidé budovali již od starověku a jejich podstata se za tu dobu nezměnila. Jedná se zkrátka o prostor, kde jsou konstantní podmínky – především teplota a vlhkost – takové, aby si víno udrželo maximální kvalitu. Na vinný sklípek lze přebudovat původní sklep objektu, anebo jej zbudovat jako nový volně stojící objekt. Ten může být na povrchu, anebo podle tradiční představy o vinném sklípku zahloubený.

Vinné sklípky můžeme dělit i podle toho, jak jsou v nich dané podmínky udržovány. Buď je sklípek zbudován tak, že je schopen je udržovat sám – v takovém případě mluvíme o pasivním sklípku – anebo jsou vhodné podmínky zajišťovány vzduchotechnikou, jde o sklípky aktivní.

02_sklipek

Jak se staví sklípek

Typický vinný sklípek se v dnešní době buduje většinou jako hloubený. Stavitelé volí nejčastěji sklípek s římským obloukem, který odpovídá tradiční představě o vinném sklípku. K jeho konstrukci se používá tzv. ramenát, který umožní stavbu oblouku na zděnou podezdívku. Pro zvýšení stability celé konstrukce jsou dnes používány také železobetonové prvky, které jsou následně obezděny, takže neruší vzhled a atmosféru místa.

Snazší než klasická stavba sklípku je potom pořízení některého z malých prefabrikovaných sklípků, které lze zabudovat do podlahy.

Pozor ale na to, že malé osobní sklípky nejsou vhodné pro posezení s přáteli. Pobyt vícero lidí totiž až příliš narušuje u malých sklípků mikroklima.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *